eReport.sk
Richard Raši (Hlas-SD)
Richarda Rašiho (Hlas-SD) politici z Progresívneho Slovenska za predsedu Národnej rady SR zrejme nepodporia. Zdroj: tasr

Progresívci zrejme Rašiho za šéfa Národnej rady nepodporia, nepáčia sa im ani 13. dôchodky


Kto bude novým predsedom Národnej rady SR? Otázka, ktorú zrejme poslanci a najmä politici koalície vyriešia až po eurovoľbách, ktoré sa budú konať 8. júna. Opozícia je z toho síce nervózna, pretože potrebuje opäť zaútočiť na niekoho z koalície aby si získala nejaké body do eurovolieb. Dvoje voľby už totiž prehrala a tretie by ju zrejme dostali úplne do kolien a ich najväčší sponzori by určite spokojní neboli.

Plaváková si neodpustila kritiku

V otázke nominácie na nového predsedu Národnej rady (NR) SR platí podľa šéfa rezortu školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) koaličná zmluva. Špekulovať o prípadných konfliktoch v koalícii mu príde zbytočné. Poslankyňa NR SR Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) si myslí, že rozbroje v koalícii je vidieť nielen v tejto otázke. Pripustila možnosť, že Progresívne Slovensko by do funkcie šéfa parlamentu nepodporilo aktuálneho kandidáta Hlasu, ministra investícií Richarda Rašiho. Uviedli to podľa TASR dnes v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Opatrenia majú byť smerujúce k tomu, aby netrpeli sociálne najslabšie skupiny a aby nezasiahli ekonomiku.

Tomáš Drucker, minister školstva za Hlas-SD

„Platí koaličná zmluva, na tom sa nič nemení. Pokiaľ bude akákoľvek debata, nebodaj diskusia o koaličnej zmluve, tak ju budeme riešiť, ale nebudeme špekulovať pred médiami,“ uviedol Drucker s tým, že vláde záleží na korektných vzťahoch v koalícii. Vyvrátil reči o tom, že by malo medzi koaličnými stranami dôjsť k výmenám ministerstiev. Oveľa dôležitejšie než táto téma je podľa neho plnenie programového vyhlásenia vlády. Plaváková skritizovala, že stále nie je jasné, kto bude nominantom koalície. Nomináciu podľa nej odkladá, lebo majú medzi sebou spory.

Vláda pripravuje konsolidačný balík

„Majú tam rôzne dohody, snažia sa možno niečo vykšeftovať. Ja naozaj neviem, aké tam majú koaličné vzťahy,“ skonštatovala s tým, že situácia ovplyvňuje aj chod parlamentu. Momentálne nevie, ako sa pri hlasovaní o podpore rozhodne poslanecký klub Progresívneho Slovenska. „Je možné, že Rašiho na túto pozíciu nepodporíme,“ uviedla. Drucker neodpovedal na otázku, kto je jeho kandidátom na nového predsedu Hlasu. Strana chce podľa jeho slov zvoliť na júnovom sneme jedného kandidáta. „Nemajte obavy, že sa nevyrovnáme s touto otázkou,“ dodal. Plaváková na margo otázky prípadného vstupu Ivana Korčoka do PS uviedla, že je dôležité pokračovať s ním v komunikácii.

Majú tam rôzne dohody, snažia sa možno niečo vykšeftovať. Ja naozaj neviem, aké tam majú koaličné vzťahy.

Lucia Plaváková, poslankyňa Národnej rady SR za Progresívne Slovensko

„Je veľmi dôležité, aby aj naďalej prebiehala naša komunikácia, ale nebudem prejudikovať, akým spôsobom to bude,“ povedala Plaváková. Diskutujúci sa dotkli aj témy schválenia 13. dôchodkov. Poslanci PS podľa Plavákovej návrh nepodporili, pretože koalícia nepovedala, odkiaľ ich chce financovať. Jednorazové sociálne dávky nepovažuje za najsprávnejšiu cestu. Problematiku podľa nej treba riešiť komplexne, pričom financie by sa dali lepšie využiť napríklad na zdravotníctvo či sociálne služby. Drucker reagoval, že 13. dôchodky si vláda vyčlenila za cieľ už v programovom vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Neštandardný režim
  2. Majú strach zo Smeru?
  3. Tomáš Drucker

„Počítali sme s takýmto opatrením, verejné peniaze s tým počítajú,“ ubezpečil Drucker, ktorý zároveň podotkol, že vláda pripravuje konsolidačný balík. Pripravených je podľa neho viacero opatrení, o ktorých bude koalícia ešte diskutovať. „Opatrenia majú byť smerujúce k tomu, aby netrpeli sociálne najslabšie skupiny a aby nezasiahli ekonomiku,“ skonštatoval minister školstva. „Ťažko sa odpovedá, aké opatrenia by sme podporili,“ reagovala Plaváková. Dôležité je podľa nej pracovať na zefektívnení štátneho aparátu. S tým súhlasí aj Drucker.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Progresívci zrejme Rašiho za šéfa Národnej rady nepodporia, nepáčia sa im ani 13. dôchodky

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne