eReport.sk
Premiér Heger a prezident Zelenskyj
Premiér Heger a prezident Zelenskyj. Foto: fb/premier.sr

Heger: „Fico je klamár. Pomáhať Ukrajine je náš národný záujem!“ Náš alebo váš pán dočasný premiér?

Kedy budú národným záujmom Slováci? Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico je pri výzvach na neposkytnutie vojenskej pomoci Slovenska Ukrajine buď cynik alebo klamár – alebo je oboje. Uviedol to v piatok popoludní dočasne poverený slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) po skončení summitu EÚ v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Najväčšie tajomstvá z Twitter Files
  2. Na ilustračnej snímke bojová stíhačka Ozbrojených síl SR typu MiG-29.
  3. V Sudáne to stále vrie
  4. Nie je vojnou USA s Ruskom

Heger zopakoval, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho vo štvrtok požiadal, aby Slovensko poskytlo svojich desať stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ktorá sa obáva novej rozsiahlej vojenskej ofenzívy zo strany Ruska.

Pre nás sú predsa bezcenné

Premiér pripomenul, že tieto stíhačky ruskej výroby v súčasnosti nelietajú, nemajú žiadnu hodnotu a Slovensko ich nevie predať. Nedokáže si k nim zabezpečiť ani servis, kým ukrajinská strana ich bude vedieť využiť. Stroje by zároveň Slovensku cez európsky mierový mechanizmus preplatila EÚ, podotkol.

Rovnako sa podľa Hegera postupovalo aj pri darovaní bojových vozidiel pechoty (BVP) Ukrajine. Slovensko za to získalo modernejšiu a účinnejšiu obrannú techniku.

Všetkého nadostač

Na otázku, ako vníma reakciu lídra Smer-SD, že Slovensko darovaním stíhačiek „vyprázdňuje svoje sklady“, Heger uviedol, že Slovensko dostane nové stíhačky F-16, ktoré objednali a kúpili vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho.

Dovtedy Česko, Poľsko a tiež Maďarsko budú chrániť slovenský vzdušný priestor, a to za oveľa menej peňazí.

Fico je klamár a cynik!

„Fico je buď úplný cynik, alebo úplný klamár. Obávam sa, že oboje je pravda. Hovorí, že ak bude vo vláde alebo predsedom vlády, tak zastaví pomoc Ukrajine. Čiže hovorí ľuďom, ktorí dnes zomierajú pod útokmi ruských rakiet, že im nepomôže a nechá ich zomrieť,“ povedal Heger.

Položil si otázku, ako Fico po týchto slovách môže ísť 29. augusta na výročie SNP uctiť si ľudí, ktorí zomierali za slobodu, keď dnes sú to Ukrajinci, čo zomierajú za slobodu svojej krajiny.

Dodal tiež, že bude zvedavý, ako sa k tomuto postaví Pellegrini, či preukáže ľudskosť, alebo bude rovnako cynický.

Ukrajina predsa vždy usilovala o mier

Ukrajina chce mier, vždy ho chcela. Zelenskyj pred vojnou pozýval (ruského prezidenta Vladimira) Putina za rokovací stôl. Odpoveďou boli raketové útoky. Ak dnes niekto nehovorí o mieri, tak je to Ruská federácia,“ vyhlásil Heger.

Podľa jeho slov Zelenskyj v Bruseli jasne uviedol, že zbrane, o ktoré žiada, sú na obranu ukrajinských miest a ich obyvateľov, pričom Ukrajina nechce nikoho napádať.

Realita

„Toto je realita na Ukrajine. A ak Fico hovorí, že nemáme im pomáhať, tak odkazuje Ukrajincom: ‚Umierajte, my sa vám otočíme chrbtom a budeme sa tváriť, že nevidíme, ako umierate.‘ Alebo má potom nejaké partnerstvo, o ktorom nevieme, s Vladimirom Putinom,“ tvrdí Heger.

Zdôraznil, že darovanie stíhačiek pomôže Ukrajine a aj Slovensku.

„Pokiaľ ja budem predsedom vlády, budeme pomáhať občanom Ukrajiny pred tým, aby nezomierali pod ruskými raketami,“ odkázal. Pričom na sociálnej sieti rovno napísal, že „pomoc Ukrajine je našim národným záujmom.“

Záverom

Bolo by zaujímavé zistiť dve veci. Nakoľko si pán dočasne poverený premiér uvedomuje, že bol odvolaný. A že jeho vláda už nemá žiadnu legitimitu a má mať obmedzené kompetencie. A tiež, kedy pán Heger zistí, že jeho národným záujmom by v prvom rade malo byť dobro Slovákov.

Zdroj: tasr, Fb E.H.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger: „Fico je klamár. Pomáhať Ukrajine je náš národný záujem!“ Náš alebo váš pán dočasný premiér?

Odoberať
Upozorniť na
36 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti