Pripomenuli chovanie Čaputovej i Matoviča. Opozičná strana Smer-SD sa naplno púšťa do referendovej kampane. Referendum je však predovšetkým občianskym inštitútom a jedným z najvýraznejších prejavov demokracie a vlády ľudu. Preto je trochu zvláštne, že okrem opozičných strán na účasť v referende a využitie svojho práva ľudí nikto z politikov nevyzýva. Zarážajúce je to hlavne zo strany prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá sama vyhlásila referendum na 21. januára 2023, aby ho potom pri viacerých podstatných príležitostiach viac-menej odignorovala. V súvislosti so žiadosťou občanov o koniec vlády a predčasné voľby jej pritom dva petičné výbory doručili dokopy až milión podpisov.
„My 21. januára budeme svedkami naplnenia inštitútu garantovaného Ústavou Slovenskej republiky, ale všetci mlčia. To nie preto, že by sa o to nezaujímali, všetci ignorujú toto referendum preto, lebo majú z neho pochopiteľne veľký strach a nechcú ho. Veľmi dobre totiž vedia, že ak by referendum bolo úspešné, tak vytvára podmienky úplne nové na vyvolanie predčasných parlamentných volieb,“ povedal dnes Fico na tlačovej konferencii.
Nedemokratický stav?
Ústavný súd SR po prvej petičnej akcii v podstate rozhodol, že v slovenskom právnom systéme neexistuje legálna cesta ku konaniu predčasných volieb. Takéto rozhodnutie, logicky, vyhovovalo a vyhovuje hlavne vládnej moci na čele s OĽANO, ktorá sa tak môže aj napriek obrovskej nedôvere občanov a odvolaniu v parlamente držať pri moci.
Jediná voľba
Cesta k zmene ústavy existuje buď cez spomenuté referendum, alebo cez parlament. Druhá možnosť sa však zdá byť neaktuálnou, lebo vládni poslanci nie sú ochotní hlasovať za demokratizáciu právnej úpravy o skrátení volebného obdobia.
„Ak platí, že nemáme iné riešenie, ako uskutočniť v roku 2023 predčasné parlamentné voľby, musíme zmeniť ústavu, lebo o to nás žiada Ústavný súd Slovenskej republiky na základe nezmyselného podnetu prezidentky Slovenskej republiky. Parlament ústavu nechce zmeniť, prezidentka nechce zmeniť ústavu, no tak ľudia je na nás, aby sme dvadsiateho prvého prišli do referenda a ústavu zmenili. To, čo je v referendovej otázke je veľmi dôležité. My totiž sa priamo pýtame ľudí, či súhlasia s takou zmenou Ústavy Slovenskej republiky, ktorá bude v praxi znamenať, že na predčasné parlamentné voľby nebude treba 90 hlasov, ale bude stačiť 76 hlasov,“ upozorňuje Fico.
Melicher upozornil na Matovičov volebný program
No a nie je to tak dávno, čo samotný expremiér a exminister financií Igor Matovič (OĽANO) sám sľuboval väčší priestor pre rozhodovanie ľudu v rámci referenda. Moc však niekedy mení názory ľudí a to, že „referendum je jedinou možnosťou občanov priamo spravovať krajinu. Je poistkou voči parlamentu, aby si nechal poradiť od občanov alebo aby občania zobrali na seba zodpovednosť, ktorú parlament nechce, nemôže alebo nedokáže uniesť,“ už dnes pre neho zjavne neplatí. Jedná sa pritom o citáciu volebného programu OĽANO z roku 2020.
Pripomenuli chovanie Čaputovej i Matoviča
Na tento sľub OĽANO upozornil na tlačovej konferencii predseda petičného výboru Igor Melicher, ktorý pred niekoľkými mesiacmi prezidentke odovzdal podpisy so žiadosťou ľudí.
„Mocichitví vládni politici urobili zo Slovenska defektnú demokraciu, kde nemôžeme vykonať predčasné voľby. A z toho dôvodu sa 21. januára koná referendum, aby občania zobrali do rúk zodpovednosť a urobili to, čo vláda nechce, nemôže alebo nedokáže urobiť,“ dodal Melicher.
Zdroj: TK SMER-SD
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Fico naplno odštartoval referendovú kampaň: Je to jediná cesta k predčasným voľbám!