Do redakcie eReport sa ozvala zúfalá čitateľka z okresu Bardejov. Jej blízky zomrel na covid. Nemal ho kto obliecť a rakva bola počas poslednej rozlúčky zatvorená. Konala pohrebná služba správne?
Pani nie je v súčasnej situácii jediná, ktorá tento problém rieši. Úmrtí na Covid-19 pribúda, chladiacich boxov je málo, pohrebov, žiaľ, priveľa, informácie a vyhlášky rozporuplné, nedotiahnuté do konca. Majú sa aktuálne riešiť v týchto dňoch, ale pre mnohých pozostalých už bude neskoro. Človek sa rodí a umiera len raz…
Veľa otázok, málo odpovedí
„Zomrel mi kmotor, na covid. Mal 62 rokov a áno, bol rizikový pacient. Mal vysoký krvný tlak, diabetes…, vymenúva nešťastná žena a zadržiavajúc plač pokračuje: „Samozrejme, chceli sme dôstojný pohreb. Nechceli sme, aby ho len tak „šupli“ do vreca a zazipsovali, táto predstava nás doslova desila,“ približuje chvíle úzkosti. Nebožtíka však pohrebná služba odmietla obliecť a vystaviť v otvorenej rakve, pred obradom sme ho nesmeli vidieť.“
Informovali sa teda na ministerstve zdravotníctva. „Povedali nám, že pohrebná služba je povinná nebožtíka obliecť, u nás to však skončilo tak, že oblečenie, ktoré mu dcéra priniesla, iba vložili do rakvy,“ ťažká si pozostalá. „A čo sa týka otvorenej truhly, tam sme sa stretli s názorom, že človek zosnulý na covid je aj po smrti infekčný. Tu je na mieste otázka, či je to pravda, lebo nám zase povedali, že covid nie je infekčná ebola, že umiera s človekom,“ uzavrela pohrebné dilemy, ktoré nedávno s rodinou riešili.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
PRÍBEH od vás: Neuveriteľné praktiky pri pochovávaní nakazených nebožtíkov