Nebožtíka je možné obliekať
… ale či je to aj povinné, sa z daného usmernenia Úradu verejného zdravotníctva jednoznačne nedozviete. Z odpovede, ktorú nám zaslala Daša Račková z mediálneho odboru, ide skôr o odporúčania, ktoré si pohrebné služby, zdá sa, vykladajú po svojom, v rámci svojich technických, finančných a personálnych možností. V prvej časti sa totiž píše o zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami a ostatkami v pohrebných službách, ktoré si vyžadujú nákup ďalších bezpečnostných pomôcok. Tie sú pre pohrebné služby povinné. Z odpovede však teraz vyberáme časť o spomínaných sporných otázkach, obliekaní a vystavovaní pozostalých.
„Štandardné posledné úpravy zosnulého môžu byť vykonávané za dodržania hygienických opatrení a použitia vhodných OOPP. Pozornosť treba venovať tiež bezpečnej manipulácii s kontaminovanými textíliami.
Pri dodržaní vyššie uvedených bezpečnostných opatrení je možné vykonať aj obliekanie zosnulého do odevu, v ktorom bude pochovaný. Obliekať treba tak, aby neprišlo k zbytočnej manipulácii, kontaktu.
Vystavovanie ľudských pozostatkov je možné, avšak za dodržania prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení. Účastníkov obradu je potrebné upozorniť, aby sa takýchto ľudských pozostatkov nedotýkali a chránili sa ochranným rúškom. V krajnom prípade sa odporúča ponechať rakvu s ľudskými pozostatkami uzavretú.
Ľudské pozostatky osoby, ktorá mala v čase úmrtia ochorenie COVID-19, môžu byť pochované ako zvyčajne. Okrem spopolnenia takýchto pozostatkov v krematóriu je možné aj ich pochovanie do hrobu, resp. hrobky. Nie je dôvod na nariadenú kremáciu ani na predlžovanie tlecej doby na cintorínoch. V prípade kremácie vzniknutý popol po zosnulom nepredstavuje riziko.“
Umiera covid s pacientom?
Ak áno, potom by predsa nemal byť problém zosnulého vystaviť v otvorenej rakve. V tomto prípade je už názor Úradu verejného zdravotníctva jednoznačný.
„Koronavírus v tele zosnulého na ochorenie COVID-19 stráca replikačnú schopnosť, jeho telo je infekčné, no minimálne.
V preklade, pri používaní vhodných ochranných prostriedkov by teda pohrebná služba nemala žiadosť pozostalých odmietnuť. Zhrnuté a podčiarknuté – pozostalí z Bardejova mali právo pochovať nebožtíka v jeho oblečení a vystaviť ho na poslednú rozlúčku.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :
PRÍBEH od vás: Neuveriteľné praktiky pri pochovávaní nakazených nebožtíkov