Téma novelizácie Trestného zákona je na Slovensku neustále živená najmä opozíciou. Tá však teraz doslova búši najmä do zníženia premlčacej doby za znásilnenie či sexuálne násilie. Zákon si vykladajú po svojom a úplne pri tom zabúdajú hovoriť, že rovnaké doby už na Slovensku platili aj v minulosti. Zmenil ich až nimi chránený Daniel Lipšic. Teraz sme sa teda vrátili k dobám, ktoré majú vo svojich trestných zákonoch aj susedné krajiny ako Česko, Rakúsko či Nemecko.
Uplakaná opozícia je v rozklade
Slovensko má po voľbách už viac ako štyri mesiace, opozícia však, na rozdiel od koalície, nerieši problémy Slovákov a zlepšenie ich života, ale ako povaliť súčasnú vládu a nastúpiť k moci. A to akýmikoľvek prostriedkami. Takým prostriedkom je aj novela Trestného zákona, ktorá sa, namiesto iného, riešila v parlamente dlhé týždne.
Nepáči sa to ani ministrovi životného prostredia a šéfovi Život Národná strana Tomášovi Tarabovi. „Opozícia, ktorá splašene a bez argumentov skáče už týždne z témy na tému, najnovšie rozvírila debatu, že pri trestnom čine znásilnenia je nová premlčacia doba 10 rokov málo,“ konštatuje v úvode statusu Tomáš Taraba.
„Poslankyňa za KDH Holečková sa pri tejto téme pred kamerami rozplakala, že poslanci sú bezcitní, pretože pri tomto skutku treba 20 rokov premlčania. Medzitým po parlamente behá už aj Veronika Remišová s transparentom, že ju nikto „nepremlčí“. Ak teda sme opustili pôdu racionálnej debaty, predstavme si ako asi prebieha objasňovanie znásilnenia po 20 rokoch.
Nepočul som ešte štatistiku, koľko prípadov znásilnenia doposiaľ bolo na Slovensku úspešne uzavretých a odsúdených po 20 rokoch. Zlé jazyky hovoria, že de facto nula,“ konštatuje ďalej minister životného prostredia, ktorý si v začiatkoch svojho funkčného obdobia zažil s opozíciou tiež svoje.
Mohlo by vás zaujímať:
„Ak teda debata nemá mať racionálny podklad a len emóciu, nie sú podľa vlastnej logiky bezcitné aj tie poslankyne, ktoré chcú 20 rokov premlčania a nepresadzujú 30 alebo 40? Veď ak žena nenabrala odvahu oznámiť znásilnenie do 10 rokov od skutku, prečo jej dávať limit 20 a nedať rovno 30 či 40? Prečo teda vôbec dávať nejaký limit?“ pokladá Taraba zásadné otázky.
Opozícia má podľa neho v demokracii nezastupiteľné miesto ak je odborná, ak má argumenty, tak je dôležitým zrkadlom pre vládu. „Na Slovensku je, žiaľ, opozícia v rozklade. Ukázali to aj pri rokovaní o Trestnom zákone. Žiadne argumenty, len balast, čítanie telefónnych zoznamov a, žiaľ, nulová pridaná hodnota. Pri téme znásilnenia opäť kopu emócií a nulová podstata,“ dodáva na samý záver Tomáš Taraba.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Pri téme znásilnenia používa opozícia opäť kopu emócií, podstata je ale nulová, konštatuje Taraba