eReport.sk
Štát nemôže riadiť Hamran
Predseda parlamentu a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Zdroj: FB / Hlas-SD

VIDEO Pellegrini: Prezident nemá a nesmie byť protiváhou vlády, jeho hlavnou úlohou je zastupovať záujmy ľudí na Slovensku


Slovensko čaká v marci prvé kolo prezidentských volieb. Kandidáti na hlavu štátu utešene pribúdajú, prieskumy ale dávajú najväčšie šance dvom z nich, pričom jeden svoju oficiálnu kandidatúru ešte neoznámil. Opozícia však nelení a poukazuje na to, že prezidentom Peter Pellegrini jednoducho byť nemôže, pretože by to narušilo akúsi „rovnováhu“ na našej politickej scéne. Čiže ak je vláda a parlament v rukách koalície, prezident „musí“ byť predsa opozičný. Kto vie čo by presadzovali ak by bolo vyhralo voľby Progresívne Slovensko. Alebo to platí iba v tomto prípade?

Ľudia na Slovensku už majú hádok dosť

Situáciu okolo voľby novej hlavy štátu vníma aj predseda parlamentu a šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini, ktorý patrí tiež do okruhu tých, ktorí by sa prezidentom stať mohli. Podľa prieskumov je dokonca tým najhorúcejším, hoci svoju prípadnú kandidatúru má oficiálne ohlásiť až 19. januára. Ako vníma diania okolo nového prezidenta prezradil Peter Pellegrini v statuse a krátkom videu na sociálnej sieti. Podľa neho je však hlavnou úlohou prezidenta zastupovať záujmy ľudí na Slovensku. „Má vláde pomáhať, keď jej rozhodnutia sú na prospech ľudí. A má rovnako právo karhať, keď sa svojou politikou spreneveruje týmto záujmom,“ prízvukuje v statuse.

Prezident má vláde pomáhať, keď jej rozhodnutia sú na prospech ľudí. A má rovnako právo karhať, keď sa svojou politikou spreneveruje týmto záujmom.

Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR a predseda strany Hlas-SD

Počas verejného vystúpenia Peter Pellegrini jasne zdôraznil, že presadzuje spoluprácu troch najvyšších ústavných činiteľov, pretože je presvedčený, že táto krajina, a hlavne ľudia, ktorí tu žijú, majú napätia a hádok dosť. „Je zaujímavé, že v tejto súvislosti počúvame slová o akejsi rovnováhe, a ja sa priznám, že neviem, čo tým, kto myslí, alebo čo to znamená, pretože prezidentské voľby nemajú byť o žiadnej rovnováhe,“ konštatuje Pellegrini, podľa ktorého rovnováhu v politickom systéme zabezpečujú sami ľudia v demokratických voľbách, a tá rovnováha je daná aj rozložením síl v našom parlamente.

Historický odkaz troch svätoplukových prútov

„Sedemdesiatdeväť poslancov koalície, 71 poslancov opozície, to vytvára rovnováhu, ktorú stanovili sami voliči tejto krajiny, a na základe toho som jednoznačne presvedčený, že prezident nemá a nesmie byť protiváhou vlády. Jeho hlavnou úlohou je v prvom rade zastupovať záujmy ľudí na Slovensku. Má vláde pomáhať, keď jej rozhodnutia sú na prospech ľudí, ale má rovnako právo vládu karhať, keď sa svojou politikou začne spreneverovať týmto záujmom. To je a musí byť úloha prezidenta,“ upozorňuje Peter Pellegrini.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nejde o prekvapenie
  2. Patrí to len do rozprávok?
  3. Toto je nonsens!
  4. Korčok prezliekačom kabátov

Na Slovensku máme historický odkaz troch svätoplukových prútov, súčasný predseda parlamentu aj šéf Hlasu-SD chce na tento odkaz nadviazať. „Tri Svätoplukove prúty vnímam ako spoluprácu medzi tromi najvyššími ústavnými predstaviteľmi aj najvyššími inštitúciami, ktoré títo ľudia zastupujú. Štát sa predsa musí upokojiť, lebo len tak sa dokážeme posunúť vpred. Opakujem to už niekoľkýkrát, štát, ktorý je zahľadený do seba, sa nakoniec uzavrie, nastúpi stagnácia a okolitý svet mu utečie. A to si, myslím si, nikto z nás neželá,“ hovorí rázne na samý záver videa Peter Pellegrini.

Zdroj: FB / Peter Pellegrini

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Pellegrini: Prezident nemá a nesmie byť protiváhou vlády, jeho hlavnou úlohou je zastupovať záujmy ľudí na Slovensku

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: