eReport.sk
Robert Fico a Tomáš Taraba na tlačovej konferencii po stretnutí. Foto: yt/@ereporttv

VIDEO Premiér po stretnutí so šéfom envirorezortu: Verím, že medzi ministrami nebudú preteky o peniaze

Predseda vlády SR Robert Fico dnes navštívil Ministerstvo životného prostredia SR, kde ho podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba informoval o aktuálnych aktivitách rezortu a prioritách pre najbližšie obdobie. Základom spolupráce bude profesionalita a otvorený prístup.

„Verím, že budeme mať dostatok zdravého rozumu, že nebudú prebiehať medzi ministrami preteky o to, kto si nechá najviac peňazí na míňanie. A potom zistí, že ich nie je schopný minúť,“ povedal po stretnutí na tlačovej konferencii premiér Robert Fico. Vyjadril tiež presvedčenie, že v rámci „rôznych pružností a flexibilít“ sa budú peniaze presúvať nielen z centra na samosprávne kraje. Ale že si budeme schopní pomáhať aj v jednotlivých rezortoch“.

Premiér Robert Fico a šéf envirorezortu Tomáš Taraba po stretnutí na spoločnej tlačovej konferencii.

Zdroj: youtube/@ereporttv

Priority programového vyhlásenia v envirorezorte

Podpredseda vlády Tomáš Taraba oboznámil predsedu vlády Roberta Fica o prioritách programového vyhlásenia vlády v environmentálnej oblasti. Ide predovšetkým o zachovanie výroby elektrickej energie z Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

„Hydroelektráreň na Dunaji má 8 turbín, ktorých životnosť uplynula pred pätnástimi rokmi. Stav je taký, že ak by sme zajtra kúpili nové turbíny, tak do najbližších piatich rokov ešte nebudú fungovať. Podnikneme kroky, aby sa výroba energie z najčistejšieho zdroja zachovala,“ zdôraznil Taraba.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Neverí snáď Igorovi?
  2. Rezort zákon dodržiava
  3. Matúš Šutaj Eštok, generálny manažér strany Hlas-SD.

Taraba: Chceme zlepšiť komunikáciu so samosprávami

Podľa slov podpredsedu vlády je rovnako dôležité naštartovať obehové hospodárstvo. Zelený rezort stoji pred dôležitou výzvou prijať rozhodnutie, ktoré zabezpečí efektívne fungovanie nakladania s komunálnym odpadom. „Chceme preto zlepšiť komunikáciu so samosprávami a ďalšími dôležitými aktérmi v tejto oblasti,“ vysvetlil Taraba. Zároveň ubezpečil premiéra, že envirorezort bude pokračovať v plnení míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR. Prioritou bude transparentné financovanie projektov, aby financie, za ktoré je zodpovedné ministerstvo životného prostredia, boli použité na zmysluplné projekty, ktoré pomôžu životnému prostrediu.

Výzvou envirorezortu je tiež sanácia environmentálnych záťaží. Podpredseda vlády informoval premiéra o potrebe urýchlenej novelizácie právnej normy, kvôli ktorej v súčasnosti nie je možné aktívne sanovať staré ekologické záťaže. K novele zákona o envirozáťažiach mala výhrady aj prezidentka SR Zuzana Čaptuova. Námietkami hlavy štátu sa preto zaoberá Ústavný súd SR. S podstatnou časťou námietok sa stotožňuje aj podpredseda vlády Tomáš Taraba.

Zdroj: mžpsr, ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Premiér po stretnutí so šéfom envirorezortu: Verím, že medzi ministrami nebudú preteky o peniaze

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre