eReport.sk
Členovia strany SaS Ondrej Dostál, Mária Kolíková a Branislav Gröhling Foto: fb/stranasas

VIDEO Liberáli podali na ministra vnútra trestné oznámenie: Šutaj Eštok zneužil svoju právomoc!

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dnes podala trestné oznámenie na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, pretože má vážne podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Poslanci SaS sú presvedčení, že došlo k spáchaniu trestného činu tým, že elitní vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu boli postavení mimo služby. Neboli totiž naplnené podmienky zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru ani zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

„Nejde len o to, že sa minister nevysporiadal s podmienkami v zákonoch, ale rovnako ani s tým, aký vážny štátny záujem tým mal byť porušený, keby ich nechal v službe. Rovnako sa nezaoberal ani tým, že existuje rozhodnutie súdu, podľa ktorého je podozrenie zo spáchanej trestnej činnosti neopodstatnené. Musí pritom brať do úvahy všetky skutočnosti, ktoré sú známe, pričom rozhodnutie súdu ani nespomenul. Dnes je rovnako známe, že obvinenie bolo vznesené zaujatým vyšetrovateľom. Čo minister takisto neriešil,“ vysvetlila predsedníčka Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Mária Kolíková.

Členovia strany Sloboda a Solidarita sa domnievajú, že minister vnútra za stranu Hlas spáchal trestný čin.

Zdroj: fb/stranasas

Kolíková: Je to zlý signál pre kohokoľvek

Ako dodala Kolíková, zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti bol v tomto prípade úplne ignorovaný. „Je to zlý signál pre kohokoľvek, kto by chcel oznamovať korupciu, pretože sú tu štátne orgány, ktoré tento zákon ignorujú,“ povedala. Dodala, že celé konanie ministra je hrubým porušením a nerešpektovaním platných zákonov.

Postih, ktorý dostali vyšetrovatelia, je podľa M. Kolíkovej vážny, pretože sú v situácii, keď dostávajú len minimálnu mzdu a nemôžu vykonávať žiadne iné povolanie. „Postih považujeme za šikanózny a zastrašujúci. Nerozumieme, prečo robí Hlas za Roberta Fica takúto špinavú robotu, zrejme za sľúbenú podporu prezidentskej kandidatúry Petra Pellegriniho,“ povedala. Podotkla, že je to signál, že boj proti korupcii nemá voči predstaviteľom vládnej koalície svoje miesto.

Dostál: Sme pripravení chrániť právny štát

Podľa poslanca za SaS Ondreja Dostála, ktorý je jedným z oznamovateľov, sú niektoré kroky ministra chrapúnske. Iné môžu mať podľa neho charakter porušenia zákona. „Sme pripravení chrániť právny štát všetkými dostupnými prostriedkami, ktoré máme. Tak, ako sa ho koalícia snaží rozložiť, my využijeme všetky prostriedky na jeho ochranu,“ povedal.

Politickými prostriedkami je napríklad zvolávanie výborov v parlamente. V piatok 10. novembra príde šéf rezortu vnútra vysvetľovať svoje konanie na zasadnutie ústavnoprávneho výboru. „Okrem politických prostriedkov sú to právne, čo znamená, že keď máme podozrenie, že mohla byť naplnená skutková podstata niektorých trestných činov, ako je zneužitie právomoci verejného činiteľa, podáme trestné oznámenie,“ vysvetlil Ondrej Dostál s tým, že ak budú ďalšie takéto prípady, keď nepôjde len o politickú zodpovednosť, urobia to znova.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Monika Beňová
  2. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
  3. Neverí snáď Igorovi?
  4. Rezort zákon dodržiava

Zdroj: sas

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Liberáli podali na ministra vnútra trestné oznámenie: Šutaj Eštok zneužil svoju právomoc!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne