eReport.sk
Ja nič ja muzikant
Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Zdroj: tasr

Premiér Heger: Ukrajina bude cez zimu potrebovať našu pomoc! A peniaze

Ukrajina potrebuje našu pomoc! A to najmä počas tohtoročnej zimy. Solidarita a podpora spojencov jej pomôže k tomu, aby mohla na jar spustiť ešte väčšiu ofenzívu a opätovne dobyla od Rusov ešte viac svojho územia. Vo štvrtok to na stretnutí predstaviteľov politickej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente vo Viedni uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽANO), informuje TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nie je zločin ako zločin?
  2. Na vodu vláda pozabudla?
  3. Vydiera Zelenský niečim Bidena?
  4. zelenský sa stal osobnosťou roka

Heger mal tlačovú konferenciu spolu s predsedom EPP Manfredom Weberom z Nemecka, ktorý slovenského premiéra vyzdvihol ako jednu z kľúčových postáv toho, ako by mala politika EPP vyzerať.

Ukrajina potrebuje našu pomoc!

„Slovensko ako susedný štát Ukrajiny poskytlo útočisko státisícom matiek z deťmi, ktoré zo svojej vlasti utekali pred vojnou. Ukrajine však pomáhame aj vojensky, humanitárne a technicky,“ uviedol Heger.

Dodal, že všetci vidia, čo ruský prezident Vladimír Putin Ukrajincom spôsobuje – ničí ich infraštruktúru a zdroje a necháva ľudí napospas mrazom. Preto je potrebné, aby západní spojenci Ukrajine ešte viac pomáhali, aby dokázala prežiť zimu.

Schengen

Heger a Weber na tlačovej konferencii odpovedali i na otázky súvisiace s potenciálnym rozšírením Schengenu o Chorvátsko, Bulharsko a Rumunsko. Slovenská republika ich prijatie do schengenskej zóny podporuje, no rakúsky minister vnútra Gerhard Karner medzičasom oznámil, že Rakúsko bude pripojenie Rumunska a Bulharska vetovať.

Migranti

Podľa premiéra SR je v tomto období narastajúcej migrácie smerom do EÚ dôležité identifikovať koreň problému. Riešením je podľa neho posilnenie vonkajších hraníc Schengenu. Slovensko preto začlenenie troch spomenutých krajín do schengenského priestoru schvaľuje, lebo ich vonkajšie hranice by v takom prípade mohli posilniť aj jednotky pohraničnej stráže zo zahraničia.

Nie sme krajina s vysokým štandardom

Heger dodal, že sa o tejto situácii rozprával s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom. Rozdiel je, že utečenci sa snažia dostať do krajín s vysokým životným štandardom, čo Slovensko stále len dosahuje, preto je SR pre nich len tranzitnou, nie cieľovou krajinou, vysvetlil slovenský premiér.

Cieľ

Posilnenie vonkajších hraníc schengenského priestoru by preto podľa Hegera nemal byť dlhodobý, ale okamžitý cieľ. Ako dodal, v takom prípade potom členské štáty Schengenu nebudú musieť riešiť dlhodobé následky súčasnej situácie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Premiér Heger: Ukrajina bude cez zimu potrebovať našu pomoc! A peniaze

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti