Boj o Úrad špeciálnej prokuratúry bude zrejme nielen ľúty, ale možno aj dlhý. Koalícia by túto tému síce chcela v parlamente vyriešiť čo najskôr, iného názoru je ale pozícia, ktorá špeciálnu prokuratúru rušiť nechce, a tak plánuje robiť rozličné obštrukcie aby sa o tom v parlamente rokovalo čo najdlhšie.
Historicky nevídaná doba prerokovania
Skrátené legislatívne konanie nemá žiadny dosah na to, ako dlho sa bude o návrhu zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) rokovať. Uviedol to podľa TASR predseda vlády Robert Fico (Smer-SSD) s tým, že ide o najvýznamnejšiu pripomienku. „Tento argument úplne odpadá a my budeme veľmi slobodne komunikovať s predstaviteľmi Európskej komisie, že taká doba prerokovania je na Slovensku historická, nevídaná, a preto nie je žiadny dôvod brať na zreteľ tento argument, že sa o ňom rokuje krátko alebo v nejakom zrýchlenom konaní,“ skonštatoval premiér Robert Fico.
Mohlo by vás zaujímať:
Premiér zároveň dodal, že v parlamente budú svedkami stoviek vystúpení a tisícov faktických pripomienok. Predpokladá, že sa o návrhu bude rokovať do marca. Zákon o rušení ÚŠP je podľa Fica široko diskutovaný v médiách, odborne aj laicky. Na rušení ÚŠP premiér stále trvá, vo funkčnosti ponechajú iba Špecializovaný trestný súd.
„Máme k dispozícii všetky odborné podklady, ktoré potvrdzujú, že Generálna prokuratúra ako taká bez akýchkoľvek ťažkostí vie prebrať agendu ÚŠP a zabezpečiť kontinuitu, pokiaľ ide o vyšetrovanie týchto vecí,“ podotkol Fico. Postavenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica považuje za neudržateľné. Lipšic podľa Fica nedáva žiadnu záruku toho, že ÚŠP bude pracovať profesionálne a nestranne.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Premiér Fico ubezpečuje: Skrátené konanie nemá dosah na to, ako dlho sa bude o rušení ÚŠP rokovať