eReport.sk
boj proti plastom
Ilustračné foto:shutterstock

Prelomový objav v boji proti plastom: Vedci vymysleli nekonečnú recykláciu!

Téma plastov hýbe svetom. A to najmä v kontexte zníženia produkcie odpadov. Predstaviť si však bežnú dennú rutinu bez plastov je pomerne náročné, keďže sú významnou komoditou využívanou v rôznych oblastiach hospodárstva. Pozornosť sa v poslednom období venuje najmä PET fľašiam, ktoré čaká od budúceho roka nový spôsob triedenia, zálohovanie.

PET fľaše tvoria iba 20 % celkového objemu žltých kontajnerov

Správne rozdeľovanie odpadu je základom efektívnej recyklácie. V momentálnom systéme separácie je to práve žltý kontajner, ktorý je určený na zber použitých plastov. Z celkové objemu však tvoria PET fľaše zlomok očakávaného objemu. „V závislosti od miesta a spôsobu zberu iba približne 20 % až 32 % objemu žltých kontajnerov tvorí PET, ktorý recyklujeme, čo predstavuje približne 18 000 ton. Na Slovensku sa pritom použije až miliardy plastových PET fliaš,“ vysvetľuje František Doležal, generálny riaditeľ recyklačnej spoločnosti General Plastic.

Foto: generalpublics

.

Správnym postupom sa dá recyklovať donekonečna

Princíp obehové hospodárstva je založený na opätovnom spracovaní a využití už vyrobeného produktu či materiálu. Cieľom je minimalizovanie vzniknutého odpadu. Recyklácia PET fliaš je stelesnením tohto princípu. Správnymi postupmi je možné PET fľašu recyklovať prakticky donekonečna. „Z použitých PET fliaš vyrobíme drvením a umývaním PET vločku, ktorú po dôkladnej dekontaminácii pridáme k tzv. primárnemu materiálu. Najpoužívanejší pomer oboch zložiek je 80 % primárneho materiálu a 20 % recyklátu v podobe PET vločiek. Pomery sa však v závislosti od požiadaviek klientov môžu meniť. Kombináciou týchto dvoch zložiek môžeme PET fľaše recyklovať prakticky donekonečna,“ ozrejmuje Miroslav Lukniš.

Foto: generalpublics

Nová PET fľaša má tvar skúmavky

Výsledným produktom recyklačného a výrobného procesu je tzv. predlisok, odborne sa nazýva aj preforma. Má tvar skúmavky a môže mať nielen rôzne farby, ale napríklad aj v gramáž. Tieto parametre závisia od požiadaviek

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Karlos Vémola, mma zápasník. oktagon
  2. Bitcoin, kryptomena
  3. Daniil Medvedev
  4. Vladimír Weiss st., nový tréner Slovana Bratislava
  5. Covid spôsobuje stratu inteligenčného kvocientu

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport