eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto. shutterstock

Prekvapenie? Mikasov úrad: Ľudia s COVID-19 môžu ísť aj autobusom!

Donedávna tvrdá karanténa a nekompromisná izolácia pre občanov infikovaných vírusom COVID-19 je, zdá sa, už minulosťou. Slovenskí hygienici na čele s Jánom Mikasom upozorňujú na výnimky, ktoré zrejme mnohých covid pozitívnych potešia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid
  2. covid, koronavírus, testovanie
  3. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
  4. Verejné zdravotníctvo potrebuje financie
  5. testovanie
  6. covid, koronavírus, testovanie

Pacienti s ochorením COVID-19 môžu v nevyhnutných prípadoch ísť na testovanie aj hromadnou dopravou. Musia však mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk. Pre TASR to ozrejmila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

Je to v zmysle vyhlášky

„V zmysle vyhlášky ÚVZ, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k izolácií osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, môže osoba pozitívna na ochorenie opustiť miesto izolácie na nevyhnutný čas spojený s odberom vzorky biologického materiálu,“ spresnila.

Rezort zdravotníctva pre TASR doplnil, že lekári majú možnosť priamo v ambulancii alebo pri návšteve pacienta odobrať biologickú vzorku na vyšetrenie prítomnosti vírusu SARS-CoV-2, a tak ho včas diagnostikovať. „Je to štandardný odber biologickej vzorky určenej na diagnostiku aj iných ochorení ako COVID-19,“ podotkol.

Výnimkou z domácej izolácie je aj účasť na pohrebe

Výnimkou z domácej izolácie je tiež nevyhnutné poskytnutie zdravotnej starostlivosti osobe pozitívnej na ochorenie. Pozitívna osoba bez klinických príznakov sa môže zúčastniť aj na pohrebe blízkej osoby. „Na pohrebnom obrade je povinná dodržiavať odstup najmenej dva metre od ostatných účastníkov, horné dýchacie cesty musí mať prekryté respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk,“ ozrejmil úrad.

Domáca izolácia trvá päť dní

Za pozitívnu sa podľa vyhlášky ÚVZ považuje osoba po doručení pozitívneho výsledku RT-PCR, LAMP, antigénového testu či Point of care testu. Rovnako tiež po domácom antigénovom teste. „S výsledkom samotestu oboznámi svojho všeobecného lekára, ktorý ho posúdi a určí ďalší postup,“ doplnil.

Domáca izolácia trvá podľa neho päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u pozitívnej osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky riadi a za jeho činnosť  zodpovedá hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prekvapenie? Mikasov úrad: Ľudia s COVID-19 môžu ísť aj autobusom!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: