eReport.sk
Foto: shutterstock

Prekonali ste koronu? Aj toto je jeden z príznakov, ktorý sa môže objaviť

Ak sme sa o korone niečo za posledný rok dozvedeli, je to najmä to, že môžeme očakávať neočakávané. Po prekonaní covidu sa často objavujú príznaky ako únava, dýchavičnosť, závrate či bolesť kĺbov. Nová štúdia však priniesla zistenie, že u pacientov sa šesť mesiacov po infekcii objavilo aj nadmerné vypadávanie vlasov. Problém sa častejšie týka žien. Odborníci však upozorňujú, že za vypadávanie môže aj stres, ktorým kvôli pandémii trpí väčšina ľudí.

Podľa portálu Sky News, vedci v štúdii, sledovali pacientov z čínskeho Wu-Changu, kde koronavírus vypukol. Autori uviedli, že dlhodobé zdravotné následky covidu-19 ostávajú stále do istej miery nejasné.

Vedci sledovali 1655 pacientov, ktorí boli s koronavírusom hospitalizovaní a prepustení medzi 7. januárom a 29. májom 2020. Pol troka po skončení hospitalizácie boli pacienti pozvaní na fyzický test a odber krvi, a taktiež vyplňovali dotazník, či trpeli nejakými zdravotnými komplikáciami.

Ženy sú vystavené väčšiemu riziku

Takmer štvrtina pacientov s covidom trpí stratou vlasov do šiestich mesiacov po infekcii, pričom podľa novej štúdie sú práve ženy vystavené väčšiemu riziku. Zo skupiny 1655 pacientov trpelo vypadávaním vlasov 359 z nich.

Zistenia ďalej odhalili, že 63 percent pacientov pociťovalo únavu alebo svalovú slabosť, 26 percentám vypadávali vlasy. Tiež sa zistilo, že 76 percent pacientov hlásilo najmenej jeden príznak, pričom podiel bol vyšší u žien ako u mužov. Pacienti, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia, mali väčšiu pravdepodobnosť svalovej slabosti a depresie.

Únava, slabosť ba až depresie

Autori uviedli: „Zistili sme, že šesť mesiacov po objavení sa príznakov väčšina pacientov uviedla minimálne jeden príznak, najmä únavu, svalovú slabosť, ťažkosti so spánkom, úzkosť, alebo depresiu.“ Pacienti s ťažkým priebehom mali zvýšené riziko abnormalít difúzie pľúc, únavu alebo svalovú slabosť. Udávali tiež úzkosti a depresie.

V následnom trojmesačnom prieskume medzi 358 pacientmi s COVID-19 vedci zistili, že „fyzický úpadok alebo únava, dýchavičnosť a alopécia boli častejšie u žien ako u mužov.“

National Health Service uvádza niektoré dlhodobé príznaky po prekonaní korony. Sú to únava, dýchavičnosť a závraty. Vypadávanie vlasov však na tomto zozname chýba.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prekonali ste koronu? Aj toto je jeden z príznakov, ktorý sa môže objaviť

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti