Pre poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu bolo vlani v psychiatrických ambulanciách vyšetrených 30 203 osôb, z nich 23 115 mužov a 7 088 žien. Syndróm závislosti od alkoholu diagnostikovali takmer 76 percentám z nich. Vyplýva to zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktorú zverejnilo na svojom webe.
V nemocniciach bolo minulý rok ukončených 14 868 hospitalizácií na ochorenia, pri ktorých bol hlavnou príčinou vzniku alkohol. Najviac hospitalizácií si vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu, v rámci ktorých prevažovali hospitalizácie pre syndróm závislosti, abstinenčný syndróm či akútnu intoxikáciu. Podľa štatistík sa na alkoholovú cirhózu pečene liečilo 2 401 osôb a pre otravu etanolom hospitalizovali 331 pacientov. Po prvý raz v živote boli poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu zistené u 7 239 osôb, pričom u viac ako polovice išlo o syndróm závislosti. Medzi novodiagnostikovanými boli najviac zastúpené vekové skupiny ľudí medzi 45 až 54 rokom života a 55 až 64 rokom života.
V takmer trištvrtine hospitalizovaných prípadov išlo o mužov a štvrtinu tvorili ženy. Najviac sa týkali osôb vo veku od 45 do 54 rokov, ďalej nasledovala veková kategória 35- až 44-ročných a 55- až 64-ročných. S alkoholovou cirhózou pečene boli najčastejšie hospitalizovaní 55- až 64-roční pacienti.
Konzumácii alkoholu sa nevyhli ani tehotné Slovenky
Konzumácii alkoholu sa nevyhýbajú ani tehotné Slovenky. Vyplýva to zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o vplyve alkoholu na zdravie obyvateľov SR za rok 2019.
„Z celkového počtu pôrodov 57 059 v roku 2018 bolo 200 prípadov rodičiek, ktoré užívali alkohol počas tehotenstva,“ uvádza štatistika. Najviac takýchto pôrodov bolo v mladších vekových skupinách žien vo veku 15 až 17 rokov, 18 až 19 rokov a 20 až 24 rokov. Odborníci tvrdia, že bezpečná hladina alkoholu u tehotných žien neexistuje. „Alkohol prechádza placentou a krvou do plodu, a keďže ten ho nedokáže odbúrať, jeho koncentrácia je po dvoch až troch hodinách dokonca vyššia ako u matky,“ pripomína Národný portál zdravia.
Detí s fetálnym alkoholovým syndrómom (FAS) sa rodí stále viac. Prejavuje sa trvalým poškodením mozgu, dysmorfickými znakmi, poruchami rastu, vnímania i správania a intelektuálnymi aj emocionálnymi problémami.
Podľa lekárov by alkohol mal byť počas tehotenstva pre budúce matky absolútne tabu. Najčastejšími prejavmi FAS sú malá hlava, úzke očné štrbiny, plochá stredná časť tváre, nízky chrbát nosa, problémy so svalovým tonusom, obmedzená pohyblivosť kĺbov, vrodené srdcové chyby, poškodenie sluchu a zraku a rázštep pery a podnebia.
Na Slovensku sa tejto téme dlhodobo venuje občianske združenie Fórum Pi s rozumom Slovensko.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Pre alkoholizmus skončilo vlani u lekára viac ako 30-tisíc Slovákov