Právo na spravodlivý proces. By mal byť v demokratickom zriadení a v právnom štáte absolútnou nevyhnutnosťou. A samozrejmosťou, Rovnako tak, ako Ústavou SR, ďalšími zákonmi a medzinárodnými zmluvami, či dohovormi, ktoré sme ratifikovali, prezumpcia neviny. Ktorá neodmysliteľne patrí práve k ochrane spravodlivého procesu. O tom, ako to bolo v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, sme vás informovali vo viacerých článkoch a rozhovoroch. Dušan Kováčik sa v uplynulých dňoch obrátil na ministerstva spravodlivosti Borisa Suska. Pre tých, ktorí by chceli získať ešte detailnejší pohľad na to, čo v praxi znamenali „rozviazané ruky polície a právny štát alá Matovič,“ pripájam i videá obhajcov Dušana Kováčika.
„Naši chlapci a naši kajúcnici“
Dušan Kováčik v žiadosti, ktorú prostredníctvom svojich obhajcov doručil ministrovi spravodlivosti, volá potom, aby minister Susko podal v jeho trestnom prípade dovolanie. A tiež, aby mu prerušil výkon trestu odňatia slobody.
Ako uvádza, vedú ho k tomu viaceré dôvody:
,,Dostupné dôkazy dnes už jasne preukazujú, že trestné konanie bolo vedené proti mne zaujatými príslušníkmi NAKA, ktorí mňa a mojich obhajcov neváhali označovať tými najhrubšími vulgarizmami a komunikovali o tom, ako ma uženú na smrť.
Zvukové záznamy z nasadenia informačno-technických prostriedkov v kanceláriách príslušníkov NAKA, ich komunikácia v komunikačnej skupine APAČI a množstvo ďalších dôkazov dokonale odzrkadľuje, že som bol odsúdený na základe absolútne neprípustnej ,,práce“ OČTK so spolupracujúcimi obvinenými.
Na ktorých výpovediach založila samosudkyňa ŠTS Mgr. Záleská a neskôr senát 5T NS SR svoj odsudzujúci rozsudok.“
Spravodlivý rozsudok?
„Nepodmienečný trest odňatia slobody vykonávam na podklade rozsudku, ktorý je okrem množstva procesných a hmotnoprávnych vád, zaťažený aj značným množstvom do očí bijúcich vád založených na nesprávne resp. neúplne zistenom skutkovom stave a nezmyselných logických diskrepanciách a deformáciách v hodnotení vykonaných dôkazov.
Odsúdenie, ktoré napokon OČTK a súdy dosiahli striktným popretím môjho práva na obhajobu, ktoré sa po hromadnom odmietnutí viac ako 120 mojich dôkazných návrhov, ukázalo ako absolútne iluzórne.
Dnes je už pritom z konkrétnych dôkazov zrejmé, že vykonanie mojich dôkazných návrhov by celkom zjavne znemožnilo moje odsúdenie. A zároveň by odkrylo praktiky, na základe ktorých som bol nezákonne pozbavený najdôležitejších ľudských práv. Akými sú právo na osobnú slobodu, rodinný a súkromný život,“ skonštatoval Dušan Kováčik.
Jeden z jeho obhajcov, doktor Erik Magál sa o tom, ako pani sudkyňa Záleská, rozhodla, že nepripustí žiaden dôkaz v prospech obžalovaného a to bez udania dôvodu, v minulosti vyjadril v rozhovore tu a taktiež tu.
Právo na spravodlivý proces
V závere svojej žiadosti, ktorú adresoval šéfovi rezortu spravodlivosti, Dušan Kováčik poukázal i na brožúru, ktorú vydal rezort len nedávno. S názvom ,,Únos spravodlivosti 2020-2023“,
„O dôvodnosti uplatnenia Vašej dovolacej právomoci ma utvrdzujú aj skutočnosti uvedené v aktuálnej publikácii Ministerstva spravodlivosti SR a Úradu vlády SR označenej ako ,,Únos spravodlivosti 2020-2023“, ktorá vo viacerých častiach odkazuje (a to aj samostatnými podkapitolami) na závažné nezákonné aspekty trestného konania vedeného proti mne,“ uviedol bývalý špeciálny prokurátor.
Záverom
Autor textu by na záver rád dodal ešte niekoľko faktov.
Dušan Kováčik bol odsúdený sudkyňou Pamelou Záleskou i za to, že mal vziať úplatok vo výške 50 tisíc eur za zabezpečenie, že prokurátorka prítomná na väzobnom výsluchu údajného „takáčovca“ Ľubomíra Kudličku, nepodá sťažnosť proti uzneseniu o jeho nahradení väzby a prepustení na slobodu.
Žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu podal Kudlička 16. júna 2017. V jeho kauze a o jeho prepustení, ale rozhodovali sudcovia Kliment a Hrubala. Nie Dušan Kováčik.
„Nezávislá a nestranná“ sudkyňa Záleská napokon odsúdila Dušana Kováčika za 50 tisícový úplatok na 14 rokov väzenia a trest prepadnutia majetku, pričom ho v rozsudku opísala ako klamára a zločinca.
Kým taký František Imrecze mal spolu s Ľudovítom Makóm, Michalom Suchobom, obrať štát na DPH o závratných 18 miliónov eur. A to len v jednej z káuz, v ktorých bol obvinený.
Právo na spravodlivý proces v právnom štáte by malo patriť všetkým rovnako. Určite však nie spôsobom ,,všetci sme si rovní, avšak niektorí rovnejší“… obzvlášť pokiaľ ste kajúcnikom.
Zdroj: TS AKJK, youtube AKJK
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Ex špeciálny prokurátor Kováčik žiada nápravu: Dôkazy jasne hovoria o zaujatosti OČTK v mojej kauze!