eReport.sk
Právny štát je nateraz zachránený
Prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj foto: fb/

Prezidentka k rozhodnutiu Ústavného súdu SR: Som šťastná, že sa sudcovia postavili za ochranu demokracie!


Právny štát je nateraz zachránený. Po opozičných a koaličných politikoch sa k včerajšiemu rozhodnutiu Ústavného súdu SR (ÚS SR) o pozastavení účinnosti niektorých častí „veľkej vládnej novely“ Trestného zákona, vyjadrila i hlava štátu. Na sociálnej sieti sa Zuzana Čaputová rozpísala o tom, že tento krok ÚS SR by mal Slovensko ochrániť aj predtým, aby nám Brusel pozastavil finančné prostriedky z eurofondov. ÚS SR však ešte vo veci ako takej meritórne nerozhodol.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je rozhodnuté!
  2. Boris Susko
  3. Špinavá hra

Právny štát je nateraz zachránený

„Rozhodnutie Ústavného súdu SR je dobrou správou pre demokraciu a právny štát na Slovensku. Systém bŕzd a protiváh zafungoval, a to je asi najdôležitejší odkaz všetkým občanom Slovenska.

Samozrejme, treba pripomenúť, že ide o rozhodnutie o pozastavení účinnosti niektorých častí novely. A nie o meritórne rozhodnutie Ústavného súdu,“ uviedla prezidentka,

Skvelá správa

Podľa nej „je to dobrou správou pre poškodených trestnou činnosťou. Lebo nateraz nebudú negatívne dotknuté ich práva domôcť sa odškodnenia a spravodlivosti.“

Dodala, že Ústavný súd SR týmto svojim rozhodnutím zároveň vyslal aj „potrebný odkaz našim zahraničným partnerom. Že financie európskych daňových poplatníkov zostávajú na Slovensku primerane chránené.“

Prezidentka nevidí problém ani v tom, že ÚS SR konal bez toho, aby bola novela Trestného zákona publikovaná v Zbierke zákonov. Teda ešte pred nadobudnutím jej účinnosti. Naopak, Čaputová to víta.

„Rýchle rozhodnutie o pozastavení účinnosti novely svedčí o tom, že zásah do ústavou garantovaných práv občanov touto novelou by mohol byť závažný. Natoľko, že ústavní sudcovia považovali za dôležité preskúmať ho ešte predtým, akoby novela nadobudla účinnosť,“ skonštatovala.

GP SR

Zuzana Čaputová ďalej poznamenala, že časť rozhodnutia, ktoré hovorí o zrušení ÚŠP k 20. marcu 2024, bude znamenať „náročnú úlohu pre generálneho prokurátora.“

„Je potrebné, aby po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry zabezpečil plynulý prechod prokurátorov. A presun spisov na nové pôsobiská. Bez toho, aby prišlo k prieťahom v konaniach,“ odkázala smerom k Marošovi Žilinkovi.

Generálny prokurátor SR sa v minulosti vyjadril, že keď dôjde k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, využije svoje zákonné oprávnenia. Na základe ktorých určí, že vo veciach, v ktorých ku dňu zrušenia ÚŠP konal ŠTS, až do právoplatného skončenia konania, budú zásadne konať súčasní prokurátori ÚŠP“.

Zdroj: FB Z. Čaputová

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka k rozhodnutiu Ústavného súdu SR: Som šťastná, že sa sudcovia postavili za ochranu demokracie!

Odoberať
Upozorniť na
28 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne