Známy advokát Peter Weis podporuje referendum o vytvorení ústavného rámca pre skrátenie volebného obdobia a možnosť usporiadania predčasných parlamentných volieb. Upozorňuje, že na referende by sa mali zúčastniť ľudia z rôznych názorových prúdov, lebo v ňom nejde ani o Fica, ani o kampaň opozície, ale o zabezpečenie práv ľudí a ich volených zástupcov.
„Po zhliadnutí manipulatívnych príspevkov o blížiacom sa referende, ktoré sa šíria v bulvárnych médiách bývalého hlavného prúdu, som sa rozhodol prispieť informáciami, ktoré sú vhodné aj pre štandardného neoliberálneho voliča,“ uviedol v úvode svojho blogu Weis.
Prečo ísť v sobotu?
Weis vymenoval niekoľko dôvodov, ktoré by mali podľa neho presvedčiť aj názorových oponentov opozičných strán, ktoré pred referendom organizovali petičnú akciu. Petičná akcia a referendu sú však dva rôzne pojmy. Weisovu argumentáciu si dovoľujeme uverejniť v plnom znení:
„Úspešné referendum neznamená návrat Fica. A to ani náhodou. Nemá to nič s tým, ako dopadnú ďalšie voľby. Naopak, pre Fica, či Pellegriniho ide o riskantný ťah, pretože po schválení takejto právnej úpravy budú po strate 76-ky v parlamente čeliť predčasným voľbám v budúcnosti aj oni. A to je jednak dobre a jednak fér. Slovami fejsbúkovými stránkami polície: LEBOFICO je HOAX.
Nebudú si istí poslaneckým mandátom?
Výsledok referenda vraj spôsobí, že poslanci si nebudú istí poslaneckým mandátom na celé volebné obdobie a vraj nebudú môcť prijímať nepopulárne zákony. Toto je zrejme iba nepodarený vtip. V prvom rade by mal každý poslanec vedieť odkomunikovať aj nepopulárne rozhodnutia a ak to nedokáže, nech sa do parlamentu netlačí. A po druhé, stále platí, že by najprv muselo dôjsť k vnútornému rozkolu, odchodu poslancov zo strán a klubov, aby vôbec nastala taká situácia, že prídu na rad predčasné voľby (strata väčšiny v parlamente). Poslanci už ale nebudú zabetónovaní vo funkcii. A to je dôležité. To nie je Damoklov meč, to je pocit zodpovednosti.
Prezidentke aktuálny stav vyhovuje. Zasahuje do programu zasadnutí vlády SR v demisii a dnes sa dokonca nechala počuť, že chce akúsi dočasnú vládu, t.j. vlastných nominantov s nálepkou ´odborník´. Hovorí tomu ´úradnícká vláda´. A keďže Ústavu SR už úmyselne porušila (napríklad pri nedodržaní termínu vypísania referenda), nemožno od nej logicky očakávať nejakú zásadnú zmenu v správaní. Pritom ako právnička vie, že je viazaná nálezmi Ústavného súdu, o to viac tými, o ktoré sa sama vlastnými podaniami pričinila. Napríklad nález k prvému ´zmarenému´ referendu jasne určuje výkladové pravidlo pre všetky ústavné funkcie.
Prezidntka bez kompetencií
To v jej prípade znie tak, že prezidentka nemá kompetenciu, ktorá sa vyslovene v Ústave SR nespomína. A ak si Ústavu SR otvoríte, zistíte, že o úradníckej vláde tam nie je ani zmienka. Ak ju teda vymenuje, podľa vysloveného názoru Ústavným súdom opäť úmyselne poruší náš základný predpis. Predčasné voľby mimochodom nemôže chcieť aj napríklad kvôli textácii čl. 107 Ústavy SR v znení: ´Prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada Slovenskej republiky trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov.
Obžalobu podáva Národná rada Slovenskej republiky na Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.´ Úradnícku vládu prezidentka nemôže vymenovať. Ak to urobí, hrozí jej v budúcnosti postup podľa čl. 107 Ústavy SR. Aktuálne síce požíva výraznú podporu na Ústavnom súde, ale história nás učí, že zmena kurzu v právnických profesiách býva rýchlejšia ako svetlo.
Myslíte si, že sme pri tejto vláde objavili dno pod dnom? Mýlite sa. Netušíte, čo všetko dokáže ´úradnícká vláda´. Až potom budete prosíkať o ďalšie referendum, ktoré sa už nemusí podariť zorganizovať. Ďalšia šanca nemusí prísť. A preto konajte tak, akoby bola naozaj posledná. Úradnícka vláda = vláda mimovládnych organizácií. Asi to nepotrebuje ďalší komentár. Skončí akákoľvek, hoc už výrazne narušená teória bŕzd a protiváh v modeli trojdelenia moci, kde sa už aj tak votrel prvok mimovládnych organizácii. Štvordelenie moci už reálne žijeme. Pánom prsteňa sú už dnes mimovládky a zatiaľ bez výrazných zábran ho nesú pánovi do Mordoru.
Mohlo by vás zaujímať:
´Moja účasť aj tak nič nezmení´ – Ak si to myslíte, už ste prehrali. Ste lúzer. Predajte byt, vhoďte zvyšok peňazí do automatu a odsťahujte sa kamkoľvek chcete. Na každom jednom záleží. Ak nepreukážete vôľu k zmene a zmenu chcete, stali ste sa súčasťou problému.
´Neprídem, aj tak už rokujú o predčasných voľbách´ – K tomuto len toľko. Koľkokrát ste boli za posledný rok oklamaní, koľkokrát títo poslanci dodržali svoje slovo? Koľkokrát priznali, že klamali a že sa nič nedeje? Ospravedlnenie sa, úškrn, ideme ďalej, dobre bude. Dobre bude? Vidíte to na cenách tovarov a služieb, na faktúrach za energie. A ešte sme neskončili. Ani sme nezačali. S týmito kapitánmi ideme na útesy! Ak stále trpíte falošnou vierou, prehrali ste. Ste lúzer. Ste súčasťou problému.
„Nevolením strácate právo kritizovať“
Aj pasivita je voľba. Je to však voľba, ktorou sa vzdávate svojho práva rozhodovať a prenechávate jeho výkon na tých občanov, ktorí sa volieb a plebiscitov zúčastňujú. Podľa Weisa sa vtedy z hľadiska logiky dostávate do situácie, kedy v podstate nemáte právo kritizovať to, o čom ste dobrovoľne nechali rozhodnúť iných, keď ste mohli aj vy sami.
„Ak nevolíte, je to v poriadku. Je to vaše právo. Ale nevolením strácate iné právo. Právo kritizovať. Stali ste sa totiž súčasťou výsledku v demokratickom zriadení. Svojou pasivitou, svojou neúčasťou. Demokracia je v tomto ohľade neúprosná. Nevolíš, nenadávaj. Príďte. A zaškrtnite, čo chcete. Ale príďte. Iba po úspešnom referende uvidíte, ako je na tom aktuálne naša pokrivkajúca demokracia. Nie ste zvedaví? Ja veru áno,“ dodal.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Právnik Weis vyzýva na účasť v referende: LeboFico je hoax, nie je to o jeho návrate!