Právnička Viktória Hellenbart bola jednou z protestujúcich proti obrannej dohode s USA. Sama priznáva, že jej spoločenská sila nie je taká veľká, ako sila vládnych poslancov. Aj napriek tomu si však myslí, že každý jeden občan by mal mať právo na to, aby vyjadril svoj názor bez urážok a zastrašovania zo strany vlády vo viacerých témach.
Teraz sa vo svojom blogu na portály Pravda vyjadrila k ďalšej horúcej téme, ktorá rezonuje naprieč slovenskou spoločnosťou. „Verejnosť je konfrontovaná s odôvodnením uznesenia generálnej prokuratúry vo veci vznesenia obvinenia elitným vyšetrovateľom NAKA. Tieto osoby mali byť obvinené na základe dôkazov získaných z odposluchov nariadených súdom na podklade poznatkov od SIS, ak som medializované informácie pochopila správne,“ hovorí Hellenbart na úvod svojho blogu.
Veľký rozruch okolo „čurillovcov“
„Verejnosť zachytila veľký rozruch ústavných činiteľov, ktorí sa stretli v supertajných priestoroch v podivuhodnom formáte, kde nechýbal špeciálny prokurátor a hlava štátu, pričom stretnutie v podstate malo byť len takou pracovnou debatou. Trochu vážnejšie sa začalo javiť podľa informácií, ktoré sa poslanci dozvedeli za „zatvorenými dverami“ parlamentu.
Právnička poukazuje aj na výpovede tzv. „kajúcnikov“ vo viacerých medializovaných témach. Mysli si, že vyšetrovatelia používajú metódy, ktoré nie sú praktický založené na relevantných dôkazoch. „Ako keby vyšetrovanie najviac „vykričaných“ káuz bolo založené na metóde kde bolo tam bolo, bol raz jeden ..atď. Šéf SIS si za to, že tieto poznatky dostal parlament a iní ústavní činitelia, zaslúžil úplne šetrné posadenie do väzby, s nevyhnutnou demonštráciou moci pred jeho rodinnými príslušníkmi a prirodzene maloletými deťmi, aby o tento kultúrny program elitného súboru nebol ukrátený. Keby ho prišli zatknúť dvaja páni v oblekoch, asi by ich napadol a pokúsil sa spasiť útekom.“
„Dôkazy zabezpečené SIS stačili sudcovi na to, aby nariadil použitie odposluchov rozhovorov určitých elitných vyšetrovateľov, tých najelitnejších z elitných. Na ich základe nielenže boli obvinení, ale boli vzatí aj do väzby na pár dní. Škandál. Sudca, ktorý si to dovolil, dnes už čelí trestnému stíhaniu za ohýbanie práva. Sudkyne odvolacieho súdu našťastie protizákonnosť napravili, poctivých vyšetrovateľov prepustili a na dôvažok upozornili, že to, čo sa na odposluchoch môže javiť ako nie celkom vhodná komunikácia, je bežný pracovný rozhovor. A vôbec. Netreba preceňovať dôkaznú silu nahrávok autentických rozhovorov kolegov pri ich pracovnom nasadení v prospech spravodlivosti. Tento argument v rozhodnutí súdu ocenia mnohí obhajcovia, ktorých klienti boli odsúdení výlučne na základe odposluchov. Konečne nové svetlo do problematiky.“
„Novinári veľkej trojky podporení redaktormi TV zdôrazňovali, že statoční policajti ani nemali byť obvinení. Nie je na to dôvod. Na obranu ligy spravodlivých vystúpila aj dobre informovaná hlava štátu, ktorá bola pri tajnom stretnutí a teda VIE, že páni sú čestní a statoční muži. Nikoho nemôže prekvapiť, že nielenže neboli postavení mimo službu, ale boli ešte aj povýšení. Všetci moji doterajší klienti, obvinení policajti, mimo službu postavení boli, ale nemali takých dobrých obhajcov ako elita elity.“
„Lenže 4.2.2022 uzrelo svetlo sveta uznesenie generálnej prokuratúry, ktorá aj v reakcii na námietky krajských sudkýň, veľmi podrobne citovala obsah rozhovorov, a tak sme sa mohli pekne dozvedieť, že elitní vyšetrovatelia vedú v pracovnom čase plodné pracovné debaty neformálnym spôsobom o tom, ako vykonštruovať obvinenie na osoby skôr, než tieto osoby obvinia ich samých. A aká by to bola „švanda“, keby zobrali vyšetrovateľku inšpekcie o dve hodiny skôr, než inšpekcia zoberie ich. No fakt veľká sranda. Slovensko sa baví.“
„A tiež o tom, že podpálenie auta je celkom účinnou metódou na upútanie pozornosti a vylákanie človeka z domu. S tým nemožno nesúhlasiť. A ruku na srdce, kto z nás nemal niekedy chuť nakopnúť iného, napríklad aj na také alebo jemu podobné intímne miesto, aké spomína v rozhovoroch elita.“
Mikulec s nimi zaobchádza ako s chránenou zverou
Celkom prirodzene, za peniaze daňových poplatníkov, v pracovných priestoroch, spomínajú aj politiku, pričom je normálne, že ak sa im podarí pozatvárať opozičných politikov, asi koalícii prekážať nebudú. Pri čítaní uznesenia generálnej prokuratúry čitateľa dojme, že si títo statoční muži vážia svojho ministra, ktorý s nimi zaobchádza ako s chránenou zverou a urobí na ich ochranu prvé – posledné. Že by tým chránil aj seba ? Veď ako z rozhovorov vyplýva, je ako každý správny minister, o všetkom dobre informovaný.
Lebo vymýšľanie obvinení na osoby, ktoré by mohli vyšetriť to, že páchate trestnú činnosť, je neškodnou zábavkou polície v právnom štáte. Obzvlášť ak vaša trestná činnosť spočíva v tom, že chytáte a vymýšľate obvinenia ľuďom blízkym opozícii a to také, aby ste ich mohli trochu podrobiť mučeniu a neľudskému zaobchádzaniu, lebo potom sa im bude nielenže lepšie dobrovoľne priznávať k trestnej činnosti, ale ešte si spomenú aj na to, akú trestnú činnosť páchali aj významní opoziční politici. Prečo by sa o tom písalo. Koho už takéto neškodné zábavy polície zaujímajú.
Bude vás zaujímať:
Jednostrannosť médii?
„Kde sú šialené 90-te roky, kedy médiá narobili plno humbuku okolo vyšetrovateľa, ktorý sa tiež nepatrične snažil robiť si svoju robotu a prekážal vtedajšej vládnucej vrstve. Okolo neškodnej nahrávky neformálneho pracovného rozhovoru o tom, že nakopnutie človeka do určitého miesta je fajn metódou na elimináciu iniciatívnych jedincov, sa narobila celá mediálna hystéria. Ale dnes sme už v slobodnej spoločnosti a vládne tu konečne demokratická vláda, taká, akú Slovensko ešte nemalo,“ dodáva skúsena právnička.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Právnička Hellenbart: Začína Veľká Trojka konečne úprimnú žurnalistiku?