Právnička Viktória Hellenbart je jednou z protestujúcich proti obrannej dohode s USA. Sama priznáva, že jej spoločenská sila nie je taká veľká, ako sila vládnych poslancov. Aj napriek tomu si však myslí, že každý jeden občan by mal mať právo na to, aby vyjadril svoj názor bez urážok a zastrašovania zo strany vlády. Trvá zároveň na tom, že aj napriek týmto pocitom by sa protestujúci nemali nechať odradiť od vyjadrenia svojho názoru. „Urážlivé a agresívne vyjadrenia na adresu takých, ako ja, ma neurážajú, a ani nevyrušujú,“ tvrdí Hellenbart v blogu na Denníku N.
„Dokument bol prijatý v rozpore so zákonmi, úskokmi a klamstvami“
Právnička vo svojom texte zhrnula taktiež svoj pohľad na celý proces predloženia, pripomienkovania a prijímania dokumentu zo strany vlády a parlamentu. K jednotlivým fázam tohto procesu sa pri tom stavia veľmi kriticky. „Bol tu prijatý závažný dokument, ktorý má vplyv nielen na vnútropolitickú scénu, postavenie obyvateľov SR, ale aj na zahraničnú politiku a bezpečnosť našej krajiny. Dokument bol prijatý v rozpore so zákonmi SR, porušením legislatívnych pravidiel. Bez verejnej, úprimnej diskusie. Úskokmi a klamstvami. Vláda degradovala pripomienkové konanie na frašku. Pri prijímaní dokumentu v národnej rade poslanci odmietli vypočutie argumentov významného ústavného činiteľa. Vypočutie argumentov, neznamená ich prijatie. Nevypočutie je signálom o tom, ako demokraticky zmýšľa tento zákonodarný zbor, ako úprimne chce pred hlasovaním vyhodnotiť za a proti,“ konštatuje Hellenbart.
Upozorňuje na nenávistné prejavy voči Žilinkovi
Podobne ako mnoho ľudí, aj Hellenbart si myslí, že Žilinka mal dostať priestor vystúpiť pred plénom parlamentu. Pripomíname, že toto vystúpenie mu ani napriek snahy Smeru-SD presadiť ho neumožnili vládni poslanci.
Bude vás zaujímať:
„Pripomienky, ktoré generálny prokurátor dal, vyvolali reakciu, v ktorej ho médiá častovali nenávistnými prejavmi a pripisujú mu rôzne zákerné pohnútky a rôzne politické ambície. Toto všetko sme však počuli len z „úst“ médií, politikov, ale nie z úst generálneho prokurátora, na ktorého sa útočilo,“ upozorňuje právnička.
„Vláda ukázala, ako vyzerá arogancia moci“
„Vnímame, čo sa tu deje. Že človek nemá právo na reakciu. Vytvára sa tlak na to, aby sa človek neopovážil myslieť si niečo iné, než je uznaná verzia pravdy a správneho prístupu. Zastrašovanie v každej oblasti života je priam hmatateľné,“ pokračuje Hellenbart v blogu. Podľa nej vláda zneužila svoje postavenie držiteľa určitej časti moci v štáte: „Ukázali nám ako vyzerá arogancia moci a verte, že my sme to pochopili. Oni si možno myslia, že sa statočne postavili proti občanom vlastného štátu, proti tým, ktorí ich živia. Môže nastať poľutovaniahodnejšia situácia ? Asi ťažko. Ja však ľútosť nad nimi necítim. Veď oni mi aj tak budú len nadávať.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Právnička a kritička obrannej dohody Hellenbart: Vláda ukázala aroganciu moci!