eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Pozor! Od 1. mája prichádzajú zmeny v zákone. Pokutovať vás nebude už iba polícia

Aktuálna situácia týkajúca sa koronavírusu sa dotkla takmer každého odvetvia. Výnimkou nie sú ani orgány splnomocňujúce štát. Situácia ohľadom uvoľňovania opatrení sa rozbehla v plnom prúde, no pred pár dňami bolo policajných zložiek po celom území neúrekom. Aj tieto policajné zložky sú limitované počtom a preto v niektorých prípadoch dopomáhali ozbrojené sily. Tieto hliadky mali spomaliť a v najlepšom prípade úplne zastaviť šírenie koronavírusu. Nielen zdravotníci, ale aj iné uniformované zložky zažívajú neľahkú situáciu. Na Slovensko prichádza novinka, ktorá má dopomôcť.

Prichádzajú zmeny, ktoré vychádzajú z novely zákona o cestnej premávke a tá rozširuje právomoci obcí a miest. Informuje o tom portál startstop.sk. V tejto novele zákona ide o kompetenciu, na základe ktorej budú mestá a obce mať možnosť od mája 2021 zaznamenávať státia vozidiel. Dnes touto právomocou disponuje iba polícia Slovenskej republiky. Tá bola spracovaná spoločne s Prezídiom policajného zboru a rezortom vnútra.

Ako sa nás to týka?

Mestá a obce budú tak oprávnené zdokumentovať porušenia zákazov zastavenie či státia. Budú taktiež oprávnené vydávať rozkaz o pokute a vybavovať niektoré sťažnosti voči ich rozhodnutiu.

Novela zákona uvádza, že bude potrebné, aby obec mala možnosť pokutovať držiteľa vozidla za porušenie jeho povinností a zabezpečiť aby dodržiavanie pravidiel cestnej premávky spočívajúce v zákaze zastavenie alebo státia v územnej pôsobnosti danej obce. Polícia žiaľ nemá dostatok personálu a technických kapacít na riešenie týchto priestupkov. Druhým protikladom môže byť aj otázka parkovania rezidentov.

Policajný zbor SR je v dnešných časoch naozaj vyťažený. Štandardne je v teréne 1 191 príslušníkov polície a 234 príslušníkov ozbrojených síl. Aktuálne v uliciach môžeme vidieť až 5 411 policajtov a 3 126 vojakov. Za posledné obdobie bolo zistených viac ako 4 520 priestupkov a napomenutím bolo vyriešených 719 prípadov. Dohromady bolo 3 300 pokút a vyzbieraných 133 tisíc eur. Dúfajme, že s prichádzajúcim letom sa nám opatrenia uvoľnia a život bude konečne taký, aký si všetci predstavujeme.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport