eReport.sk
voľby prieskum
Ilustračné foto: tasr

Posledný septembrový deň je rozhodujúci! Volíme poslancov do zákonodarného orgánu

Dnes, v sobotu 30. septembra 2023 sa konajú predčasné parlamentné voľby. Sú to v poradí deviate voľby poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a zároveň štvrté predčasné voľby.

Volebné miestnosti budú sú otvorené od 7.00 do 22.00 hod. V prípade neočakávaných udalostí sa doba otvorenia môže predĺžiť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Polícia, logo
  2. Na ilustračnej snímke referendový hlasovací lístok.

Kto môže voliť

Voliť môže vyše 4 milióny občanov Slovenska. Hlasovať môže každý občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov. Voliť môžu aj občania, ktorí žijú v zahraničí, alebo v čase konania volieb študujú či pracujú mimo územia Slovenska. Oprávnení voliči nemusia mať trvalý pobyt v Slovenskej republike, ale musia mať slovenské štátne občianstvo. V prípade záujmu účasti na hlasovaní museli odvoliť poštou.

Voliť môžu odsúdení väzni aj tí, ktorí sú obvinení vo väzbe. Volia na základe voličských preukazov priamo v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody do prenosných urien. Právo voliť nemajú tí, ktorí majú obmedzenú osobnú slobodu z dôvodu ochrany verejného zdravia. Záujem o hlasovanie prejavilo zatiaľ 1737 väznených osôb.

Na poriadok dohliada polícia

Na zabezpečenie pokojného priebehu blížiacich sa parlamentných volieb má dohliadať vyše 6500 policajtov. Spolupracovať majú aj s predsedami príslušných volebných komisií.

„Zvýšený počet policajných hliadok sa bude zameriavať najmä na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku. Viac policajtov bude v teréne nielen pred voľbami a počas nich, ale aj po ich ukončení,“ zdôraznil viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Polícia podľa jeho slov priebežne vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu a prijíma opatrenia na zabezpečenie nerušenej prípravy a priebehu volieb.

Zdroj: tasr, ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Posledný septembrový deň je rozhodujúci! Volíme poslancov do zákonodarného orgánu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php