eReport.sk
Voliť slovenského prezidenta by mohli Slováci žijúci v zahraničí v budúcnosti aj na našich ambasádach. Ilustračné foto. Zdroj: bratislavskykraj.sk

Slováci, báť sa nemusíte: Spracovanie výsledkov volieb vraj nie je možné manipulovať

Niektorí politici vystrašili Slovákov, že výsledky predčasných parlamentných volieb môžu byť zmanipulované. Tejto teórii údajne nahrávali nielen výsledky komunálnych volieb, ale aj možné zasahovanie USA či Ruska do sčítavania hlasov. Štatistický úrad ale ľudí ubezpečuje, že sa manipulácie výsledkov báť nemusia.

Údaje prejdú niekoľkostupňovou kontrolou

Spracovanie a sumarizáciu výsledkov parlamentných volieb nie je možné manipulovať. Pripomenul to podľa TASR predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Peter Peťko. Štatistický úrad je podľa neho garantom metodiky, ktorou spracúva výsledky volieb posledných 30 rokov. Údaje prejdú niekoľkostupňovou kontrolou. „Spracovanie a sumarizáciu výsledkov volieb nie je možné manipulovať. Samotný proces prechádza niekoľkými kontrolami a je zaznamenaný v systéme IVIS. Okrem toho každý okrsok musí zápisnicu vytlačiť, čiže je aj v papierovej podobe. Kedykoľvek je možné cez podanie na Ústavný súd SR preveriť a skontrolovať pravosť a správnosť záznamov,“ povedal počas štvrtkovej tlačovej konferencie Peťko.

Štatistický úrad je tvorcom oficiálnych štatistík na Slovensku. Riadi sa 16 zásadami Kódexu postupov pre európsku štatistiku. Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Od polnoci platí moratórium, počas ktorého nemôžu kandidujúce subjekty viesť volebnú kampaň. Zakázané je zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky. Vo voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Na Slovensku je približne 4,3 milióna voličov. V ére samostatného Slovenska pôjde o deviate voľby do Národnej rady SR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slováci, báť sa nemusíte: Spracovanie výsledkov volieb vraj nie je možné manipulovať

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php