tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
foto: tasr

Poslankyňa Krištúfková: Chceme pomôcť rodinám s deťmi. Prídavok na dieťa sa môže už od januára zvýšiť

V prvom čítaní aktuálnej parlamentnej schôdze prešla novela zákona o prídavku na dieťa poslancov Petry Krištúfkovej a Jozefa Hlinku z dielne hnutia Sme rodina. Ak novela prejde aj druhým čítaním, prídavok na dieťa sa už od januára 2023 zvýši na päťdesiat eur na každé nezaopatrené dieťa, čo je o dvadsať eur viac, ako je tomu doposiaľ.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke otec so synom.
  2. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
  3. Šéf Sme rodina Boris Kollár
  4. Štefan Kuffa a Tomáš Taraba
  5. Poslanec NR SR Patrick Linhart.

Po prvotných obštrukciách sa tento týždeň podarilo schôdzu národnej rady otvoriť. Na programe má rekordných 139 bodov. Okrem zásadných bodov, ako je v prvom rade riešenie súčasnej energetickej krízy, sa poslanci budú venovať aj sociálnym témam, ktoré vo svojej dôležitosti za témou energií nijako nezaostávajú. Predseda hnutia Sme rodina a šéf parlamentu Boris Kollár už nejaký čas vyzýva poslancov, aby odložili stranícke spory a sústredili sa v týchto ťažkých časoch na pomoc ľuďom. Z dielne jeho hnutia prichádza dôležitá novela „sociálneho“ zákona, ktorá v prípade schválenia parlamentom môže finančne pomôcť všetkým rodinám s deťmi.

Novela upravuje výšku prídavku

„Žijeme ťažké časy, ktoré budú pravdepodobne ešte ťažšie. Je dôležité, aby sme pomohli tým, ktorí sú krízou zasiahnutí najviac, a k nim určite patria aj rodiny s deťmi. Naša novela upravuje výšku prídavku na každé nezaopatrené dieťa zo súčasných tridsať na päťdesiat eur. Teší ma, že v prvom čítaní zákon našiel u poslancov podporu a prešiel do druhého čítania,“ povedala poslankyňa Petra Krištúfková.

Poslankyňa Krištúfková sa vyjadrila aj k príspevku rodinám na začiatku školského roka, ktorý hnutie presadilo už v minulosti ako výpomoc rodičom školopovinných detí, ktorí majú každoročne v septembri výrazne zvýšené rodinné výdavky kvôli nástupu svojich detí do školy. Médiami už prebehla informácia, že tento príspevok bol zrušený prijatím dvesto eurového rodinného balíčka.

Je to väčšia finančná záťaž ako na Vianoce

„Áno, je to tak, nateraz bol tento príspevok, tzv. ceruzkovné, zrušený. Naše hnutie ale predložilo návrh na jeho znovu obnovenie. Ak náš návrh prejde, a ja verím, že ho poslanci podporia, bude tento príspevok zavedený nanovo a to vo výške 110 eur,“ povedal Boris Kollár.

Poslankyňa Petra Krištúfková chce zároveň viesť s kompetentnými debatu o rozšírení poberateľov ceruzkovného aj na rodiny s deťmi, ktoré prechádzajú na druhý stupeň základnej školy a do prvého ročníka strednej školy.

V prípade schválenia parlamentom bude zvýšený 50-eurový prídavok na dieťa platiť od 1. januára 2023 a príspevok na začiatku školského roka vo výške 110 eur by mohol byť znovu zavedený už od ďalšieho septembra 2023.

„Možno to na prvý pohľad tak nevyzerá, ale nástup do školy je pre rodinu finančne náročnejší ako vianočné sviatky. Na Vianoce sa viete momentálnej finančnej situácii v rodine prispôsobiť, ale na začiatku školského roka musíte deťom kúpiť všetky pomôcky, ktoré potrebujú bez ohľadu na váš momentálny rodinný  rozpočet,“ povedala poslankyňa Krištúfková.

Na stole sú teda v súčasnosti dve sociálne novely, ktoré môžu aspoň čiastočne zlepšiť finančnú situáciu slovenských rodín s deťmi. V prípade schválenia parlamentom bude zvýšený 50-eurový prídavok na dieťa platiť od 1. januára 2023 a príspevok na začiatku školského roka vo výške 110 eur by mohol byť znovu zavedený už od ďalšieho septembra 2023.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poslankyňa Krištúfková: Chceme pomôcť rodinám s deťmi. Prídavok na dieťa sa môže už od januára zvýšiť

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku