eReport.sk
Minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
Dočasný minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Zdroj: tasr

Káčer z Ríma odkázal: Taliansko ochotne posilní našu bezpečnosť!

Káčer z Ríma odkázal, že Taliansko stojí pri Slovensku. Slovenský dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer absolvoval v stredu v Ríme sériu bilaterálnych stretnutí s talianskymi partnermi. Diskutovali o vývoji situácie na Ukrajine v dôsledku pokračujúcej ruskej agresie, energetickej bezpečnosti, migračnej politike, podpore krajín západného Balkánu, ako aj posilňovaní obrannej spolupráce medzi Slovenskom a Talianskom. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rastislav Káčer na fotografii z roku 2019.
  2. Slušnosť a liberálna demokracia patria k sebe
  3. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

Káčer počas pracovnej návštevy rokoval s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Antoniom Tajanim, ministrom pre európske záležitosti Raffaelom Fittom, so šéfom rezortu obrany Guidom Crosettom a predsedom Poslaneckej snemovne Lorenzom Fontanom.

„Naši talianski priatelia pri nás stáli v roku 1993“

„Teší ma, že aj po 30 rokoch samostatnosti Slovenska sa naša spolupráca s Talianskom ďalej výrazne rozvíja. Naši talianski priatelia pri nás stáli v roku 1993, keď medzi prvými uznali Slovenskú republiku, a zohrali tiež kľúčovú úlohu pri našej euroatlantickej integrácii. A stoja pri nás aj teraz, pripravení posilniť východné krídlo NATO vyslaním systému protivzdušnej obrany,“ uviedol Káčer.

Zhodli sa na podpore Ukrajiny. Všestrannej

Slovenský minister to považuje „za jasné posolstvo kľúčového spojenca k zaisteniu bezpečnosti štátov Aliancie vrátane ochrany Slovenska“. Šéf slovenskej diplomacie sa s partnermi zhodol na pokračovaní všestrannej podpory Ukrajiny. A potrebe hľadania európskych riešení pri zdolávaní výziev spojených s migráciou či energetickou krízou. Zároveň potvrdil záujem o ďalšie rozširovanie spolupráce v ekonomickej oblasti vrátane obranného priemyslu.

Šiesty najdôležitejší obchodný partner Slovenska

„Na Slovensku pôsobí vyše 400 talianskych spoločností a len v roku 2021 dosiahol náš vzájomný obrat hodnotu viac ako sedem miliárd eur, čo z Talianska robí šiesteho najdôležitejšieho obchodného partnera Slovenska,“ dodal Káčer.

Položením venca k pamätnej tabuli v centre Ríma si minister taktiež uctil pamiatku generála Milana Rastislava Štefánika. Práve totiž vďaka diplomatickému úsiliu Šefánika Taliansko v máji 1918 de facto ako prvá krajina uznalo existenciu samostatného Československa ešte pred jeho oficiálnym vznikom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Káčer z Ríma odkázal: Taliansko ochotne posilní našu bezpečnosť!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti