tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Politológ Koziak vidí Matovičove zlyhanie a možný Ficov návrat: TOTO môže koalíciu pochovať!

Politológ Tomáš Koziak považuje nevydanie opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SD) do kolúznej väzby za veľkú politickú chybu súčasnej koalície a osobitne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Vládne strany sa podľa neho dostali k moci prostredníctvom protikorupčného naratívu, ktorý však už dnes politológ považuje za minulosť. Naviac, nezvládnutie takéhoto podstatného hlasovania môže podľa neho spôsobiť vláde ďalšie vážne problémy a dvere by sa mali definitívne otvárať aj pre návrat Fica k moci.

„Toto môže koalíciu pochovať. Nie v zmysle, že by sa rozpadla, ale že by bola ešte schopná prijať nejaké zásadnejšie a zložitejšie zákony, ktoré by si vyžadovali zložitejší kompromis,“ povedal Koziak v rozhovore pre denník Pravda.

„Protikorupčný étos je už minulosťou“

Vládne strany vyhrali voľby v prvom rade na téme korupcie a vraždy novinára Jána Kuciaka. Obidve tieto témy strany ako OĽANO, SaS, Za ľudí, ale aj Sme rodina dávali na zodpovednosť práve Ficovi. Za viac ako dva roky tejto vlády však v ani jednej z tém nedokázali Ficovi položiť na stôl konkrétne obvinenie. „Pre koalíciu je to vizitka, že protikorupčný étos, na ktorom koalícia vznikla, je už minulosťou,“ vyjadril sa konkrétne k téme korupcie Koziak.

Všetko nasvedčuje tomu, že Boris Kollár týmto hlasovaním Ficovi politicky podal ruku.

Politológ Tomáš Koziak.

Koalícia to pri tom mala výborne, ako sa hovorí, „rozohrané“, slovenskí voliči karty po ostatných voľbách rozdali v jej prospech. „Táto koalícia ale mala výbornú možnosť, ako poškodiť svojho najväčšieho politického oponenta. Oni brojili proti Ficovi a jeho správaniu a práve preto vyhrali voľby. Mali výnimočnú možnosť svojho oponenta politicky poškodiť. Vládna koalícia sa ale dopustila veľkej politickej chyby,“ dodáva Koziak.

Bude Kollár ďalej vládnuť s Ficom?

Zásadné na tomto hlasovaní môže byť podľa politológa aj to, že sa Ficovi otvárajú nové možnosti do budúcnosti a jednou z nich môže byť aj Boris Kollár: „Všetko nasvedčuje tomu, že Boris Kollár týmto hlasovaním Ficovi politicky podal ruku. Toto hlasovanie je najlepším príkladom toho, že Boris Kollár je schopný Fica podržať a vstúpiť s ním aj do ďalšej vlády.“

Matovičove osudové zlyhanie?

Vzhľadom na Matovičov politický program, ktorý je objektívne založený viac na Ficovi ako na politologicky obhájiteľnom politickom obsahu, sa hlasovanie o Ficovi a jeho výsledok dá považovať za Matovičovu prehru, možno aj osudnú.

Matovič sa pri tom mohol takpovediac dopracovať k porážke Fica. Na konci dňa sa však dostal k znovuzrodeniu lídra Smeru.

„Matovič zvykol o Ficovi hovoriť, že má na rukách krv. Fico je podozrivý zo spáchania skutku, ktorý sa priamo týka Matoviča a jeho daňovej minulosti. Matovič toto musí brať veľmi osobne, a to predovšetkým vo vzťahu k hnutiu OĽaNO. Tí ľudia vstupovali s Matovičom do jedného politického hnutia a vedeli, že teraz polícia deklaruje dôkazy o Ficovom šikanovaní Matoviča. Teraz ale títo ľudia Matoviča osobne nepodporili, a, naopak, podporili Fica. Povedal by som, že je to najväčšie fiasko Igora Matoviča od začiatku tohto funkčného obdobia,“ myslí si Koziak.

Matovič sa pri tom mohol takpovediac dopracovať k porážke Fica. Na konci dňa sa však dostal k znovuzrodeniu lídra Smeru. „Ficovi to ale nepomôže len trestnoprávne, ale aj politicky. Môže argumentovať tým, že argumenty prokurátora neboli také silné a uznali to aj samotní poslanci vládnej koalície. To mu bude určite voda na mlyn a práve spochybňovanie objektivity jeho vyšetrovania budeme teraz často počúvať. Museli s týmto počítať aj poslanci vládnej koalície, ktorí hlasovali proti jeho vydaniu,“ uzavrel politológ.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger a Roman Mikulec.
  2. Boris Kollár (Sme rodina) počas kladenia venca v v Brezovej pod Bradlom v sobotu 7. mája 2022.
  3. Miroslav Žiak (SaS)

Zdroj: pravda.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Koziak vidí Matovičove zlyhanie a možný Ficov návrat: TOTO môže koalíciu pochovať!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku