AKTUALIZOVANÉ – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v sobotu v skorých ranných hodinách návrh na väzobné stíhanie bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a ďalších 7 osôb.
TASR o tom informoval zdroj blízky justičnému prostrediu. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) študuje spisový materiál a určí čas a poradie výsluchov obvinených a zadržaných v rámci akcie Očistec.
Útekovú, kolúznu a preventívnu väzbu
„Sudca pre prípravné konanie ŠTS začne o návrhu prokurátora na vzatie do väzby ôsmich obvinených osôb rozhodovať v sobotu od 12.00 hodiny,“ informovala TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Prokurátor UŠP navrhuje Gašparovi a bývalému šéfovi protikorupčnej jednotky Róbertovi Krajmerovi všetky tri dôvody väzobného stíhania – teda útekovú, kolúznu a preventívnu väzbu. Navrhuje aj väzobné stíhanie bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška, bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Bernarda Slobodníka a bývalého vysokopostaveného funkcionára finančnej spravodajskej jednotky NAKA Mariána Zetochu. Návrh mal byť doručený na ŠTS o 3.00 h v sobotu ráno.
Po zadržaní nasledovali výsluchy
Obvinenie už vo štvrtok vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. NAKA vo štvrtok od ranných hodín zasahovala v dome bývalého policajného prezidenta Gašpara v mestskej časti Janíkovce v Nitre. Zasahovala aj u ďalších policajných exfunkcionárov, okrem iného v Ivanke pri Dunaji u bývalého šéfa NAKA Petra Hraška a v Leviciach u Bernarda Slobodníka. Následne s nimi prebiehali výsluchy na Prezídiu Policajného zboru v Bratislave.
Na Prezídiu PZ zriadili minulý týždeň špeciálny tím
Dovedna mala skupina pozostávať z 13 obvinených. Podľa mediálnych informácií ju mal riadiť nitriansky podnikateľ a väzobne stíhaný Norbert B. Medzi obvinenými je aj špeciálny prokurátor, v súčasnosti väzobne stíhaný Dušan Kováčik. Na Slobodníka podal Gašpar v stredu (4. 10.) trestné oznámenie na ÚŠP. Slobodník zase vypovedal na ÚŠP vo štvrtok (29. 10.).
Podľa medializovaných informácií jeho výpoveď mala smerovať k svedectvám obvineného a väzobne stíhaného bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa. Po výpovedi Makóa na Prezídiu PZ zriadili minulý týždeň špeciálny tím zložený z vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP. Tím má vyšetrovať podozrenia v súvislosti s násilnou či ekonomickou trestnou činnosťou súčasných či bývalých verejných činiteľov.
Na začiatku júla polícia v rámci akcie Dobytkár zadržala spomínaného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a podnikateľa Petra Kubu. Pôvodne Bödöra sudca pre prípravné konanie ŠTS Michal Truban do väzby nezobral. Trojčlenný senát NS SR však 9. júla vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Trubana a Bödöra do väzby zobral. Deň nato zobral do väzby aj Petra Kubu.
Zdroj: tasr, foto: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Policajný exprezident Gašpar možno ostane v base! Chce to prokurátor