eReport.sk
ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)

Podujatie Mladý záchranár: Práca záchranárov je náročná a veľmi dôležitá, pripomenula Dolinková


Študenti gymnázií a stredných odborných škôl z Trnavského kraja sa aj tento rok zapojili do súťaže Mladý záchranár Trnavskej župy. Ako uviedli organizátori z Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), do štvrtého ročníka podujatia sa cez kvalifikačné kolo dostalo do finále 15 najlepších tímov.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková

,,Dnes som sa zúčastnila vyhodnotenia súťaže Mladý záchranár Trnavský samosprávny kraj. Práca záchranárov je náročná a dôležitá. Toto podujatie nám ukázalo odhodlanie študentov pomáhať druhým. Mladí záchranári sú obrovskou motiváciou pre svojich rovesníkov z ostatných škôl. Dnes študenti ukázali na jednotlivých stanoviskách maximálne nasadenie, potvrdili, že vedia podať prvú pomoc, ošetriť ranu či poskytnúť masáž srdca. Práve záchranári sú tí, na koho sa spoliehame v krízových situáciách či pri mimoriadnych udalostiach.

Blahoželám všetkým víťazom 4. ročníka súťaže trnavskej samosprávy. Ďakujem za spoluprácu, nasadenie, obetu, osvetu a edukáciuvšetkým záchranárom, pracovníkom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, dobrovoľníkom a pracovníkom Slovenského červeného kríža,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) na svojej sociálnej sieti.

Víťaz súťaže

Mladí záchranári vo štvrtok predviedli na jednotlivých stanovištiach prvú pomoc v modelových situáciách. ,,Víťazom súťaže sa stali študenti z Gymnázia Angely Merici v Trnave. Striebornú pozíciu obsadili študenti z Gymnázia Ivana Kupca v Hlohovci a na bronzovej pozícii sa umiestnili študenti z Arcibiskupského gymnázia biskupa P. Jantauscha v Trnave,“ informoval TTSK.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. komisár pre deti Jozef Mikloško
  2. poslankyňa NR SR Zora Jaurová (PS)

Simulovaná prvá pomoc

Študenti absolvovali šesť modelových situácií, počas ktorých bolo ich úlohou poskytnúť simulovanú prvú pomoc. Zasahovali napríklad pri srdcovej slabosti i epileptickom záchvate. Na ďalších stanovištiach, ktoré TTSK zriadil, si museli študentky a študenti poradiť s alergickou reakciou, so zasiahnutím elektrickým prúdom, záchranou rovesníkov, ktorí sa otrávili plynom, ale napríklad aj závažným úrazom končatiny.

Vzdelávanie mladých ľudí

TTSK pripravil modelové situácie v spolupráci so študentmi a s pedagógmi Strednej zdravotníckej školy v Trnave. ,,Prostredníctvom tohto úspešného podujatia chceme zviditeľniť dôležitosť zdravotníckych povolaní, ako aj ich štúdia. Rovnako je naším cieľom vzdelávať mladých ľudí v tom, ako reagovať pri možných krízových situáciách v reálnom živote, zvýšiť u nich záujem o dobrovoľníctvo a budovať vzťah k pomáhaniu,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Zdroj: tasr/fb

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podujatie Mladý záchranár: Práca záchranárov je náročná a veľmi dôležitá, pripomenula Dolinková

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne