eReport.sk
Podporuje ukrajinskú protiofenzívu
Exminister zahraničných vecí Rastislav Káčer si myslí, že Slovensko je iba taký štátny nedorobok so zlyhávajúcimi elitami. Foto: tasr

Podporuje ukrajinskú protiofenzívu! Káčer z Luxemburgu: Musíme Kyjevu dodať muníciu!

Podporuje ukrajinskú protiofenzívu! Hlavnými témami utorňajšieho rokovania Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu bola agresia Ruska proti Ukrajine a implementácia akčného plánu EÚ na zmierňovanie jej dosahov na tretie krajiny. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer po skončení sa ministerských rokovaní.

Podporuje ukrajinskú protiofenzívu

Diplomati EÚ cez videokonferenciu hovorili s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, ktorý Úniu vyzval, aby vytrvala vo vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Podľa Káčera sa partneri z EÚ zhodli na potrebe pokračovať vo všestrannej podpore Ukrajiny, osobitne s ohľadom na očakávanú jarnú ofenzívu.

Káčer chce pre Ukrajinu muníciu

„Máme dohodu o dodávkach munície, ktorú máme na skladoch, a o spoločných nákupoch. Ukrajina potrebuje dostatok ťažkej vojenskej techniky a predovšetkým munície. Politickú dohodu z minulého mesiaca o jej spoločnom nákupe a financovaní musíme čo najrýchlejšie uviesť do praxe,“ uviedol Káčer. Pripomenul, že Slovensko má kapacity na výrobu 155 mm delostreleckej munície, ktorú potrebujú Ukrajinci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dmytro Kuleba
  2. Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli v roku 2022, v ktorom Rusko napadlo Ukrajinu, nový rekord, keď vzrástli o 3,7 percenta na približne 2,24 bilióna dolárov.
  3. Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger a šéfovia vlád Česka a Poľska Petr Fiala a Mateusz Morawiecki v spoločnom článku v americkom zahraničnopolitickom časopise Foreign Affairs v pondelok vyzvali slobodný svet, aby vytrval v podpore Ukrajiny.
  4. Branislav Becík, starosta

Káčer o Migoch

Káčer spolu so šéfom poľskej diplomacie v Luxemburgu povzbudil ostatné členské krajiny eurobloku, aby po vzore dodaných stíhačiek Mig-29 neváhali ani ony s dodávkami takejto bojovej techniky Kyjevu. V diskusiách rezonovala i téma povojnovej obnovy Ukrajiny či otázka ďalšieho využitia Európskeho mierového nástroja vrátane jeho zvýšenia.

Dodávky zbraní

Káčer uviedol, že počas pracovného obeda so šéfom gruzínskej diplomacie Iliom Darčiašvilim európski diplomati ocenili reformný pokrok eurointegračných snáh Gruzínska. I vyjadrili podporu pri plnení a implementácii 12 odporúčaní nevyhnutných na udelenie kandidátskeho štatútu tejto krajine. Ministri zároveň vyjadrili obavy vo veci posledného vývoja v Gruzínsku a odkázali, že sa treba vyvarovať akejkoľvek rétorike a populizmu poškodzujúcich reputáciu krajiny a spochybňujúcich jej európske i euroatlantické hodnotové ukotvenie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podporuje ukrajinskú protiofenzívu! Káčer z Luxemburgu: Musíme Kyjevu dodať muníciu!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie