eReport.sk
vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a vpravo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
Ministri Jaroslav Naď a Ivan Korčok. Foto: tasr

Podpisov proti návrhu dohody medzi SR a USA sú už tisíce. Chmelár: Je to nad všetky očakávania!


Hromadná pripomienka k Návrhu na uzavretie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických získala len za niekoľko hodín významnú podporu občanov. Organizátori síce žiadali od ľudí iba 500 podpisov, aktuálne je však ich počet prekročený až 16-násobne.

Primárnym cieľom tejto podpisovej akcie je odmietnuť návrh dohody medzi SR a USA v celom rozsahu, pričom organizátori argumentujú rozporom s Ústavou SR a záujmami SR. O tom, že do tejto chvíle hromadnú pripomienku podporili už tisícky občanov, informoval bývalý prezidentský kandidát a okrem iného aj odborník na zahraničnú politiku Edurad Chmelár.

Chmelár návrh dohody ostro kritizuje

Chmelár, ktorý je jedným z najhlasnejších kritikov návrhu dohody medzi SR a USA, je zároveň aj organizátorom a iniciátorom hromadnej pripomienky. Návrh dohody medzi SR a USA ostro kritizoval od chvíle, keď ju predčasom predstavili šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS), pričom na ich spoločnej tlačovke bol prítomný aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, generál Daniel Zmeko.

Na snímke zľava minister obrany Jaroslav Naď, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok a náčelník generálneho štábu SR, generál Daniel Zmeko počas spoločnej tlačovej konferencie. – Foto: tasr

„Priatelia, tak toto ide nad všetky očakávania. Ráno som vás požiadal o 500 podpisov pod hromadnú pripomienku proti zmluve, ktorej cieľom je rozmiestnenie Ozbrojených síl USA na Slovensku a o pár hodín v náročnom medzisviatkovom období váš počet prekročil 8 000! „ – konštatoval s nadšením v stredu večer na sociálnej sieti Chmelár.

Je to diametrálne iné, ako to bolo pri marihuane

Zároveň pre ilustráciu uviedol, čo to presne znamená, získať za niekoľko hodín spomínaný počet podporných podpisov. Uviedol pritom konkrétny príklad, pri ktorom si pomohol nedávnou podpisovou akciou, ktorú organizovala známa neparlamentná strana: „Len na porovnanie: keď zbieralo Progresívne Slovensko so svojím straníckym aparátom, finančným zázemím a mediálnou podporou podpisy pod hromadnú pripomienku umožňujúcu dekriminalizáciu marihuany, vyzbierali 4 000 podpisov za dva týždne. Nám sa podaril dvojnásobok za pol dňa bez akejkoľvek propagácie.“

Čím väčšia legitimita, tým lepšie

Chmelár nemalú podporu zo strany Slovákov vníma jednoznačne vysoko pozitívne. „Zdá sa, že Slováci uprednostňujú pred drogami ešte stále mier,“ podčiarkol. Zároveň pripomenul, že zbieranie podpisov sa ešte neskončilo. „Napriek tomu, že potrebný počet podpisov sme prekročili 16-násobne, do nedele ešte stále zbierame. Teraz je dôležité, aby vznikla čo najväčšia legitimita našich požiadaviek, pred ktorými nebude môcť uhnúť ani vláda, ani parlament, ani prezidentka, resp. odmietnuť tieto pripomienky bude tým ťažšie, čím nás bude viac,“ upozornil Chmelár.

„Robíte to pre Slovensko a pre vaše deti“

Známy politológ a pedagóg sa v závere svojho statusu poďakoval ľuďom za podporu. „Pred všetkými, ktorí našu zásadnú hromadnú pripomienku podpísali, zdieľali, poslali známym alebo iným spôsobom podporili, sa hlboko skláňam a zo srdca vám ďakujem. Robíte to pre Slovensko a pre vaše deti. Žiadne cudzie vojská tu nepotrebujeme. Lebo ako hrmel náš veľký básnik Samo Chalupka: Sväté naše heslo je sloboda a sláva!,“ dodal Chmelár na svojom fanúšikovskom profile.

Zdroj: fb/ChmelarEduard

Celý text hromadnej pripomienky, ktorú jej iniciátori označili ako zásadnú, nájdete na portáli, ktorý spravuje občianske združenie Via Iuris – mojapeticia.sk.

Dozviete tam všetky podrobnosti, pre ktoré ,nielen podľa Chmelára, nemožno považovať návrh dohody medzi SR a USA, ktorý bol ohlásený súčasnými vládnymi politikmi, za akceptovateľný.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
  2. Zľava Ivan Korčok a Jaroslav Naď.
  3. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podpisov proti návrhu dohody medzi SR a USA sú už tisíce. Chmelár: Je to nad všetky očakávania!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre