Sudca krajského súdu v Bratislave Peter Šamko reagoval na upozornenia Polície SR smerom k občanom, týkajúce sa trestného činu ohrozenia mieru. Polícia občanom odkázala, že nekompromisne a rázne zakročí voči každému, kto sa dopustí takéhoto trestného činu. Odborník si však myslí, že polícia svojim vyhlásením šíri fake news a zavádza, lebo trestného činu ohrozenia mieru sa v čase vojny dopustiť nedá.
Polícia SR konkrétne na sociálnej sieti napísala, že upozorňuje občanov na ustanovenie § 417 Tr. zák., ktorého sa dopustí ten kto v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podncuje k vojne, vojnu propaguje alebo inak podporuje vojnovú propagandu s tým, že ak polícia takéto konanie zistí, nekompromisne a rázne voči takýmto osobám zakročí, a to aj za použitia špeciálnych jednotiek PZ .
Nie je vraj možné ohroziť mier v čase vojny
Šamko ale tvrdí, že polícia by nemohla občanov stíhať za ohrozenie mieru v čase vojny, lebo v čase vojny už je mier ohrozený a prakticky nepretrváva. „Trestného činu ohrozenia mieru podľa § 417 ods. 1 Tr. zák. sa nemožno dopustiť v čase vojny. V čase vojny už nie je možné „ohroziť mier“, či ochraňovať mier pred vojnou, nakoľko vojna už začala a už nie je čo ohrozovať alebo ochraňovať. V čase vojny teda už nie je reálne možné konať tak, aby došlo k „narušeniu mieru“ (v zmysle znakov skutkovej podstaty trestého činu podľa § 417 ods. 1 Tr. zák.), pretože narušenie mieru už nastalo (a to v súvislosti s iným konaním inej osoby),“ podotkol Šamko.
Bude vás zaujímať:
Tieto svoje tvrdenia sa krajský sudca snaží podložiť aj konkrétnym príkladom vojny na Ukrajine: „Ak teda polícia dáva trestný čin ohrozenia mieru podľa § 417 Tr. zák. „do súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine“, potom sa schvaľovaním, podporovaním, či propagovaním ruskej vojnovej invázie na Ukrajinu v žiadnom prípade nemožno dopustiť tohto trestného činu, nakoľko mier na Ukrajine už nie je od 24.02.2022, kedy začal vojnový konflikt.“
Polícia by podľa sudcu nemala podliehať vypätej situácii
Chybný výklad polície podľa Šamka súvisí s prirýchlym úsudkom vo vypätej situácii. „Výklad trestného práva by mal byť vždy objektívny,(robený s chladnou hlavou) nemal by podliehať prirýchlym úsudkom, či vypätej situácii a už vôbec by sa polícia nemala uchyľovať k zjavne nesprávnym (nelogickým) právnym záverom, ktoré následne šíri vo verejnom priestore,“ dodal Šamko.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Podľa sudcu Šamka šíri polícia fake news: Nie je možné stíhať ľudí za ohrozenie mieru v čase vojny!