Občianske združenie VYKROČ približuje od mája 2020 životné cesty inšpiratívnych ľudí (nielen) zo sveta športu. Ľudí, ktorí majú prostredníctvom svojho príbehu moc meniť myslenie a konanie druhých. VYKROČ prináša vo forme podcastu rozhovory plné emócii a odhodlania, chce inšpirovať, motivovať, spájať, učiť. V aktuálnej epizóde vyspovedali Jaro s Michalom štvornásobného majstra sveta v cestnej cyklistike, šesťnásobného účastníka slávnej Tour de France a dnes úspešného podnikateľa Petra Velitsa.
Ak chcete vedieť prečo stoja dresy z dielne jeho firmy viac ako štandardné dresy, ako rieši Peter konfliktné situácie s dvojičkou Martinom, prečo sa mu nepodarilo dostať do hokejovej NHL či aký je jeho ranný rituál, potom počúvajte celý rozhovor.
PODCAST:
Rok ako ten súčasný nikto z nás ešte nezažil. Ako ste obdobie poznačené koronakrízou prežili vy?
Tento rok je veľmi špeciálny. Aj ja som zo začiatku pociťoval strach, potom uvoľnenie, teraz sa to opäť vracia. V našej firme na výrobu cyklistického oblečenia značky Isadore, ktorú vlastním spolu s bratom Martinom, je to odlišné. Tam sme prežili spočiatku obrovský strach, ale po mesiaci sa to otočilo a mali sme úplne iný problém. Naše odvetvie začalo veľmi silno rásť, nestíhali sme vybavovať objednávky, rastúca vlna pokračuje a biznis je na tom veľmi dobre. Mali sme samozrejme aj operatívne problémy, napríklad s doskladňovaním nového tovaru, ale pre celý náš tím predstavuje rok 2020 veľmi motivujúce obdobie.
Brat Martin, vaša dvojička staršia len o pár desiatok minút, je pre vás od narodenia mimoriadne dôležitý človek. Bez neho by ste pravdepodobne neboli tým kým ste dnes. Ako vnímate váš vzťah?
Je to tak. Celé naše životné putovanie, všetko od školy, cyklistickej kariéry až po podnikanie prežívame spolu. Stále sa jeden od druhého učíme, vieme sa veľmi dobre dopĺňať. Vo firme máme rozdelené úlohy, kompetencie a zodpovednosti, ja riadim najmä predaj a marketing, brat vývoj nových produktov. Martin je vizuálny typ človeka s oveľa lepšou predstavivosťou ako ja. Zároveň má výbornú štruktúru práce, spôsob akým dokáže pracovať. Ja poskytujem Martinovi iný pohľad na vec, prirodzenú oponentúru.
V drese profesionálneho tímu Milram ste v roku 2008 vo veku 23 rokov premiérovo štartovali na najslávnejších cyklistických pretekoch na svete Tour de France (TdF). Po Milanovi Jurčovi a Jánovi Svoradovi ste sa stali iba tretím Slovákom v histórii tohto podujatia. Celkovo ste sa týchto pretekov zúčastnili 6-krát. Povedali ste, že ak by ste aktívne nezažili TdF, vaša kariéra by bola o ničom.
Potvrdzujem, pre mňa osobne boli TdF top preteky, ten najvyšší level cyklistiky. Ak by som odjazdil svoju kariéru v najlepších tímoch sveta, ale nikdy nešiel TdF, bolo by to pre mňa sklamanie a prišiel by som o veľa.
Čo odlišuje majstra sveta od dobrého cyklistu? Prečo sa v profesionálnej cyklistike podarilo uspieť práve vám?
To je ťažká otázka. Je to pravdepodobne kombinácia talentu, vďaka ktorému sa dá dosiahnuť veľa, a obrovskej pracovitosti na jeho ďalšom rozvoji. Ak sa bavíme o mojich tituloch majstra sveta v tímovej časovke, tak to bola disciplína ktorá sa mi veľmi páčila a na ktorej som najviac pracoval, či už to bola jazda na časovkárskom bicykli, alebo časovky všeobecne. Disciplína tímu v pretekoch a jeho spolunažívanie boli pre mňa veľmi fascinujúce.
Počas svojej profesionálnej kariéry ste ročne najazdili približne 30 000 km. Od detstva radi hrávate hokej, a údajne vám kariéra v NHL unikla len pre to, že na púchovskom zimnom štadióne padla strecha. Ako sa udržiavate v kondícii po ukončení profesionálnej športovej kariéry?
Áno, ak by v čase našej mladosti, kedy sme s bratom v Púchove s hokejom začínali, nepadla strecha tamojšieho zimáku, možno by sme dieru do sveta urobili ako hokejisti hrajúci v NHL a nie ako cyklisti. (smiech). Po skončení športovej kariéry mi bicykel vôbec nechýba, jazdím už len pre radosť najmä vtedy, keď mám chuť a vonku je pekne. Dosť som behával, keď sa dá, hrávam s partiou hokej. Tento šport ma extrémne baví, je to totiž niečo čo mi veľmi nejde a to je práve to, čo ma baví. Vždy je to hodina veľkej driny, ale chcem sa zlepšovať a robím to rád.
Isadore vyrába väčšinu svojej produkcie v spolupráci s Makytou Púchov, čo je veľmi sympatické. Kde má zákazník vnímať vyššiu pridanú hodnotu vašich výrobkov v porovnaní s cenovo dostupnejšou konkurenciou?
Prvá základná vec je surovina z ktorej naše produkty vyrábame. Je to Merino vlna a látka z nej je niekoľkonásobne drahšia, ako obyčajný polyester alebo polyamid, ktoré sa používajú na lacnejšiu kategóriu dresov. Náš produkt naviac nie je len nejako zošitá látka, skladá sa z viacerých komponentov, ktoré vo finále vplývajú na celkovú cenu výrobku. Druhá vec je cenová náročnosť práce pri výrobe našich produktov, ktorá sa vykonáva v slovenskej Makyte Púchov. Ak iná firma nakupuje v kontajneroch niekde z Ázie, tak cena za prácu je oveľa nižšia. My to však takto robiť chceme naďalej, dáva nám to veľkú flexibilitu, a aj naša značka je postavená na celkovej udržateľnosti výroby.
Všetky epizódy si môžete vypočuť na www.vykroc.com, alebo v známych podcastových aplikáciách.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
PODCAST Peter Velits: Ako rieši konflikty so svojou dvojičkou Martinom