eReport.sk
Rektorát Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ilustračné foto: wikipedia

Počet kybernetických útokov na univerzity vzrástol, šíria sa aj cez e-maily

Počet kybernetických útokov na univerzity sa v súčasnosti zvýšil. Upozornila na to Fakulta informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU). Útoky sa šíria aj cez infikované prílohy v e-mailoch.

Ide o ransomvérové útoky, pri ktorých útočníci zablokujú prístup k dôležitým súborom alebo k celému počítačovému systému. Následne žiadajú od svojich obetí výkupné, aby získali kľúč na odšifrovanie týchto údajov.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že Rusko si necháva otvorené "okno" do Európy napriek "ťažkým časom".

Ľahkým cieľom sú nesprávne nakonfigurované služby

„Tieto útoky sa môžu šíriť prostredníctvom infikovaných e-mailových príloh, škodlivých odkazov alebo zneužitím bezpečnostných slabín v softvéri,“ dodala FIIT STU. Zásadná je podľa nej správna bezpečnostná stratégia na ochranu dát a systémov.

Ľahkým cieľom pre útočníkov sú najmä nesprávne nakonfigurované služby a otvorené porty v sieti. Slabinou organizácií je podľa fakulty často aj nedostatočný prehľad o systémoch, ktoré vlastnia a používajú.

„Vzhľadom na rastúci počet elektronických informácií a služieb sa zvyšuje aj hodnota týchto aktív. To znamená, že sú čoraz častejším cieľom útokov,“ uviedol odborný asistent FIIT STU Pavol Helebrandt.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Počet kybernetických útokov na univerzity vzrástol, šíria sa aj cez e-maily

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php