Všetko nasvedčuje tomu, že práve moderný kórejský systém protivzdušnej obrany KM-SAM, vychádzajúci z komponentov ruských S-350 a S-400, by mohol byť optimálnym riešením pre Slovensko.
Slovensko má veľký problém s protivzdušnou obranou. Po tom, čo bývalá vláda nadšene darovala systém S-300 ruskej výroby Ukrajine a po tom, čo z nášho územia takzvaní spojenci stiahli svoje dočasne zapožičané systémy, sme sa dostali do stavu, kedy je naše nebo de facto nechránené. Situácia vo svete navyše značne obmedzuje naše možnosti získania náhradného systému. Jedno rozumné riešenie by tu však bolo.
Americký Patriot mimo hry
Vo svete existuje len niekoľko štátov produkujúcich systémy protivzdušnej obrany, ktoré by mohli nahradiť náš bývalý systém S-300. Tie najlepšie z nich a nie je dôvod zaoberať sa inými, vyrábajú menovite napríklad USA, Izrael, Rusko, Čína a Južná Kórea. Vzhľadom na prebiehajúci konflikt na Ukrajine a iné geopolitické okolnosti sú však možnosti Slovenska na akvizíciu nového systému zúžené na minimum.
Dopyt po systémoch protivzdušnej obrany sa kvôli konfliktu na Ukrajine oproti predchádzajúcim rokom niekoľkonásobne zvýšil. Kapacity západných zbrojárskych závodov nestíhajú. To je teda problém obmedzenej kapacity výroby. Západné systémy preto z týchto dôvodov môžeme vylúčiť. Na americký Patriot by sme čakali dlhé roky, je príliš drahý a aj samotný minister Kaliňák potvrdil, že je už mimo hry.
Veľmi problematický Izrael
Ďalšou možnosťou je izraelský systém Barak, vyvinutý v spolupráci s Indiou. Kaliňák túto možnosť nevylúčil. Problém v tomto prípade vzniká opäť kvôli prebiehajúcemu konfliktu medzi Izraelom a Palestínou a aktuálne aj Iránom. Samotní Izraelci budú podľa všetkého potrebovať všetky svoje výrobné kapacity pre vlastné potreby. Ďalšou stránkou veci by mohlo byť vydieranie. Je totiž vysoko pravdepodobné, že Izrael by netoleroval postoj slovenskej vlády uznať palestínsky štát ani kritiku voči genocídnym krokom Izraela v Pásme Gazy.
Izraelský systém má okrem toho aj značné nevýhody. Kritici upozorňujú najmä na to, že mimo územia Izraela ho ešte nepoužili a že k nákupu teda dochádza bez jeho dostatočného preverenia v praxi. Druhou nevýhodou je, že systém nie je mobilný. Iné konkurenčné mechanizmy sú umiestnené na automobilových podvozkoch. Spomenúť možno aj jeho nekompatibilitu so spojeneckými systémami, keďže Barak MX doposiaľ nemá vo výzbroji žiadna krajina NATO.
Ďalším problémom pri nákupe nových systémov sú otázky geopolitiky. Tie okliešťujú ponuku o systémy z Ruska a Číny. Je ťažko predstaviteľné, že by sa slovenská vláda mohla čo i len zaoberať myšlienkou kúpy protivzdušnej obrany z dvoch spomenutých štátov. A to aj napriek tomu, že ide o najlepšie systémy na svete. Menovite ide o ruské S-350 a S-400 a čínsky HQ-9.
Optimálne riešenie z Južnej Kórei
Logicky sme sa teda dopracovali k poslednej možnosti. Je ňou Južná Kórea. Treba však povedať, že v žiadnom prípade nejde o z núdze cnosť. S Južnou Kóreou má Slovenská republika nadštandardné vzťahy. Je to samozrejme aj vďaka automobilovému závodu KIA. Z Južnej Kórei sa však v posledných rokoch stáva vojenská a zbrojárska veľmoc. Budujú modernú armádu a aj výrobné kapacity. O ich techniku je obrovský záujem v celom svete. Patrí totiž k absolútnej špičke.
V tomto prípade je reč o systéme protivzdušnej obrany KM-SAM. Systém využíva technológie a technologické celky ruského S-350 (a tiež S-400). Ide o zbraň stredného dosahu so schopnosťou detegovať ciele do vzdialenosti až 100 kilometrov a zostreľovať ich do vzdialenosti 40 a výšky asi 15 kilometrov a výrobca už plánuje modernizáciu a predĺženie dosahu striel o rovných 50 percent, teda na 150 kilometrov.
Kórea so systémom zaznamenala už aj exportné úspechy. Na začiatku roka 2024 informovali o uzavretí utajovaného kontraktu so Saudskou Arábiou na dodanie 10 batérií. Obchod v hodnote 3,2 miliardy USD bol sfinalizovaný v novembri 2023. Ide už o druhý exportný úspech v prípade predmetného systému. Prvým zahraničným odberateľom sa stali Spojené arabské emiráty, ktoré v januári 2022 objednali 12 komplexov v hodnote 3,5 miliardy USD.
Všetko teda nasvedčuje tomu, že práve kórejský systém protivzdušnej obrany KM-SAM by mohol byť optimálnym riešením pre Slovensko.
Zdro: Štandard, tasr, armadnizpravodaj, magnetpress, Echo24
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Po darovaní S-300 Ukrajine sú možnosti náhrady obmedzené, riešením by mohol byť systém z Južnej Kórei