eReport.sk
Peter Pčolinský (Sme rodina). Foto: tasr

Peter Pčolinský, brat šéfa SIS: Ja si môžem len domýšľať, ktorí policajti ho zadržali

Poslanec parlamentu za Sme rodina Peter Pčolinský reagoval v sobotu na sociálnej sieti k zadržaniu šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý je jeho bratom, Urobil tak v nadväznosti na mimoriadny brífing, ktorý v rovnaký deň usporiadal jeho stranícky šéf Boris Kollár spoločne s ministrom práce Milanom Krajniakom. Ku kauze sa vyjadrila aj samotná SIS. Zdá sa, že v hre je aj možná zaujatosť generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Ako sme vás informovali Kollár a Krajniak sa postavili pred zástupcov médií, aby po prvýkrát verejne zareagovali na zadržanie šéfa SISI Vladimíra Pčolinského, o ktorého väzobnom stíhaní má rozhodnúť súd. Napokon z tlačovej besedy bolo iba vyhlásenie dvoch politikov, keďže početnej skupine prítomných novinárov nedali priestor na otázky. V nadväznosti na vyhlásenia Kollára a Krajniaka reagoval na sociálnej sieti aj Peter Pčolinský, brat zatnutého šéfa siskárov.

P. Pčolinský: Je toho podstatne viac…

“Podľa zákona len NBU môže vykladať narábanie s utajovanými skutočnosťami. Tento výklad NBU je vo vyšetrovacom spise. Napriek tomu ho stále nezbavili mlčanlivosti. V minulosti ale ta istá NAKA žiadala zbaviť mlčanlivosti obvinených príslušníkov SIS v iných veciach, napr. kauza Gorila. Zrazu tvrdia že netreba… Možno by boli radi, ak by vyzradil utajovane skutočnosti a následne ho mohli aj tohto obviniť….,” napísal Peter Pčolinský, ktorý tvrdí, že pred mesiacom podal riaditeľ SIS na inšpekciu rezortu vnútra trestne oznámenie na policajtov, ktorí mali páchať trestnú činnosť. “Môžeme si položiť otázku, že na ktorých policajtov,” konštatoval. Poslanec Pčolinský tvrdí, že inšpekcia začala trestne stíhanie 10. marca. “Avšak 11. marca, na druhý deň potom, ako inšpekcia začala konať, zadržali riaditeľa SIS a ja si môžem len domýšľať, ktorí policajti ho zdržali… A je toho podstatne viac…,” uzavrel brat Vladimíra Pčolinského.

Zdroj: fb/peter.pcolinsky.3

Polícia však podľa Denníka N odmietla, že by zadržanie Vladimíra Pčolinského súviselo s jeho trestným oznámením, ktoré sa týka trestnej činnosti policajtov. 

Žilinku ako kandidáta navrhla Hajšelová

V súvislosti so zadržaním šéfa SIS a jeho následným vyšetrovaním by mohol byť zaujatý aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Bola to totiž práve poslankyňa hnutia Sme rodina Petra Hajšelová, ktorá ho za kandidáta na generálneho prokurátora navrhovala. „Verím, že touto voľbou nastane zmena v prokuratúre a začne platiť zákon pre všetkých,” uviedla Hajšelová po tom, ako bol Žilinka úspešne zvolený v parlamente. Žilinka získal od koalície 78 hlasov.

Reagovala aj SIS

Slovenská informačná služba (SIS) v sobotu uviedla, že je v súlade so zákonom pripravená okamžite poskytnúť prezidentke Zuzane Čaputovej svoje súhlasné stanovisko o oslobodení od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského Uvádza sa to v stanovisku SIS, ktoré TASR poskytla jej hovorkyňa Zuzana Morávková.

“Vzhľadom na medializáciu okolností spojených s oslobodzovaním od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS Vladimíra P. SIS ubezpečuje, že je v súlade so zákonom pripravená okamžite poskytnúť prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ako orgánu oprávnenému na rozhodovanie o jeho oslobodení, svoje súhlasné stanovisko,” objasnila hovorkyňa.

Zároveň SIS, ako štátny orgán zodpovedný za ochranu utajovaných skutočností vo svojej pôsobnosti, považuje za nevyhnutné poskytnúť aj verejnosti svoje stanovisko vo veci oslobodenia od povinnosti zachovávať mlčanlivosť o utajovaných skutočnostiach. “Pritom tak urobí po tom, čo predloží všetky relevantné informácie o aktuálnej situácii Osobitnému kontrolnému výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS, ktorého mimoriadne zasadnutie bolo zvolané na 15. marca,” uvádza sa v stanovisku.

Šéfovi tajných hrozí väzobné stíhanie

Vladimíra Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok (11. 3.) v skorých ranných hodinách. Obvinili ho z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára. Advokátka Vladimíra Pčolinského Eva Mišíková nevidí ani jeden dôvod na väzobné stíhanie. Podľa nej absentuje aj jeden z materiálnych predpokladov väzby, a to dôvodné podozrenie zo spáchania skutku jej klientom. Vladimír Pčolinský je nominantom Sme rodina. SIS vedie od apríla 2020. Prezidentka Zuzana Čaputová mu dočasne pozastavila výkon štátnej služby. Na zadržanie Pčolinského už reagovali aj viacerí politici, vrátane predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO).

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Peter Pčolinský, brat šéfa SIS: Ja si môžem len domýšľať, ktorí policajti ho zadržali

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti