eReport.sk

Pešia zóna až po knižnicu

Námestie Slovenského národného povstania je po rekonštrukcii súčasť pešej zóny v centre Trnavy. Mesto tento zámer avizovalo už pri príprave projektu.

Až v uplynulých týždňoch po ukončení prác si mnohí vodiči uvedomili, že z Kollárovej na Vajanského sa dostanú jedine cez Hospodársku. Nemožný je aj prejazd z Vajanského na Dolné bašty, tamojší obyvatelia tak majú záruku, že ak niekto smeruje autom k inštitúciám, ktoré tam sídla, rovnakou cestou sa bude aj vracať. Nie sú to síce stovky motorových vozidiel denne, najazdia však nejaký kilometer navyše, prípadne si postoja v zápchach na neraz upchatých hlavných dopravných tepnách a zvýšia množstvo exhalátov v meste.

Prioritu majú chodci

Rozširovanie peších zón je moderný trend; otázne však je, či aj vždy racionálny. Rozhodovať sa má na základe dát.

Mesto argumentuje, že medzi stanicou a centrom mesta prejdú denne tisícky chodcov. Aj keby ich reálne bolo niekoľko tisíc, táto trasa bola pre nich i predtým dostatočne bezpečná. Po novom má byť námestie miesto, kde si ľudia doprajú chvíľu relaxu. Jarné a letné mesiace ukážu, ako sa tento zámer naplní. 

V pracovných dňoch asi veľa ľudí nemá čas na relax; keď už, oddychovať môžu v parčíku, ktorý po novom vyzerá oveľa príťažlivejšie. Aj neďaleký Ružový park má dostatočnú kapacitu, aby tieto potreby saturoval. Kvôli tomu nebolo treba uzatvárať prejazd na Vajanského ulicu.

Foto: redakcia

Nápis spod súsošia zmizol

Náklady na obnovu námestia neprekročili plánovanú výšku a práce sa podarilo ukončiť v stanovenom termíne. Bronzové súsošie Víťazstvo, pripomínajúce oslobodenie Trnavy v 2. svetovej vojne, otočili smerom k parčíku. Po rekonštrukcii však na jeho podstavci chýba text „VEČNÁ SLÁVA HRDINSKEJ SOVIETSKEJ ARMÁDE OSLOBODITEĽKE NAŠEJ VLASTI 1. APRÍLA 1945“. Budeme sledovať, či ho tam doplnia.

Smerom ku knižnici presunuli Pamätník nespravodlivo prenasledovaných, ktorý zároveň dostal nový základ. Ak by ho však umiestnili na opačnú stranu, kde je na to tiež dostatočná plocha, bol by neprehliadnuteľný. 

Na priehľadnej doske sú zaujímavé informácie o histórii Trnavy. Pre návštevníkov je to nepochybne atrakcia. Obyvatelia mesta by však boli radšej, keby prioritou pri rozhodovaní bol ich komfort.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pešia zóna až po knižnicu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre