eReport.sk
Mária Kolíková (klub SaS).
Mária Kolíková (klub SaS). Foto: fb/kolikova.maria

Pellegriniho poslankyňa vyzvala: Kolíkovej experiment treba zastaviť!

Exministerka kultúry a poslankyňa pôsobiaca v mimoparlamentnom Hlase-SD Ľubica Laššáková varovala pred schválením súdnej reformy z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (klub SaS). Hovorí o nej ako o nebezpečnom experimente, ktorý treba zastaviť. Obáva sa, že ju napriek tomu, že v parlamente nemá jasnú podporu koalície, vládni poslanci aj tak schvália. „Pri tejto koalícii si nemôžu byť ľudia ničím istí,“ zdôraznila Laššáková vo svojom nedávnom príspevku. Laššáková nie je vo svojej kritike osamotená, iniciatíva ministerky spravodlivosti takpovediac leží v žalúdku aj viacerým jej koaličným partnerom.

Súdna reforma v podaní ministerky Kolíkovej označila exministerka kultúry za „frašku reformy“. „Nakreslila súdnu mapu bez konzultácie s odbornou verejnosťou a dnes hrozí celej reforme krach a s ňou aj krach európskych peňazí,“ uviedla opozičná politička na sociálnej sieti.

Zároveň pripomenula, že premiér Eduard Heger (OĽANO) na poslednú chvíľu presadil, aby bol Kolíkovej legislatívny návrh zaradený na rokovanie vlády, pričom tá ju schválila, avšak vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) ako aj šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa vyjadrili, že reforma nemá podporu v parlamente.

„Napriek týmto vyjadreniam obavy pretrvávajú, pretože pri tejto koalícii si nemôžu byť ľudia ničím istí. Ako poslankyňa za HLAS – sociálna demokracia a Banskobystričanka, nikdy Kolíkovej reformu nepodporím a podporujem požiadavku predstaviteľov Krajského súdu v Banskej Bystrici, nerušiť tento sídelný súd,“ podčiarkla Laššáková.

Exministerka upozornila, že banskobystrický krajský súd funguje v jej meste už od roku 1898, je plne funkčný, spĺňa všetky kritériá vrátane špecializácie, ktoré sú podkladom pre reformu súdnictva.

„Z ôsmich krajských súdov na Slovensku patrí k súdom s najväčším obvodom a je druhým najväčším v rámci Slovenska aj z hľadiska personálneho obsadenia. Len pred pár rokmi prešla táto budova, ktorá je mimochodom významnou národnou kultúrnou pamiatkou rozsiahlou rekonštrukciou za takmer 7,5 mil. eur. Krajský súd je kvalitne vybavený aj po technickej stránke,“ spresnila členka strany Petra Pellegriniho a dodala: „Návrh na zrušenie nedáva logiku, je zjavne pripravený od bratislavského stola a bez znalostí reálií! Kolíkovej experiment treba zastaviť!“

Zdroj: fb/lassakova.lubica

Nová súdna mapa, ktorej podobu v stredu odobrila vláda, počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Vzniknúť majú mestské súdy v Košiciach a Bratislave. Po novom majú existovať tri obvody krajských súdov so sídlami v Trnave, Žiline a Prešove. Zostávajúce súdy majú fungovať ako pracoviská a sídla. Reformný návrh smeruje do parlamentu.

Žitňanská: Návrh v takej podobe neprejde NR SR

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec parlamentu Peter Pellegrini hovorí, že Kolíková nemá politický, odborný a ani morálny mandát na presadenie reformy. „Súdna mapa bola pripravená od stola, bez diskusie so zástupcami regiónov, a čelí výraznému odporu z radov sudcov a zamestnancov justície, ktorým vraj má uľahčiť prácu,“ podotkol Pellegrini ešte 12. januára, keď Kolíkovej reforma prešla vládou.

K reforme však boli kritický aj koaliční politici. „Tento materiál prešiel vládou, ale v takej podobe neprejde NR SR. Ešte predtým, než príde do prvého čítania, chceme mať čierne na bielom, ako bude vyzerať pozmeňujúci návrh, ktorý zohľadní pripomienky, ktoré sme vzniesli za dlhé mesiace rokovaní a ktoré, žiaľ, neboli do dnešného dňa zohľadnené,“ povedala novinárom Jana Žitňanská (Za ľudí).

OĽANO: Ministerka si nesplnila ‚domáce úlohy‘

Žitňanská uviedla, že je pre ňu kľúčové, aby sa pri zväčšovaní obvodov nestalo to, že občania budú musieť vycestovať na pojednávanie ďaleko, ale aby mali garantované pojednávanie čo najbližšie k miestu bydliska. „Zatiaľ tam takáto formulácia nie je, hoci ministerka argumentovala, že sa to bude riešiť rokovaniami na diaľku. Táto možnosť zatiaľ neexistuje,“ uviedla Žitňanská s tým, že pokiaľ v návrhu nebude možnosť online rokovania na diaľku, nevie ho podporiť.

Jej kolega zo strany vedenej Remišovou Juraj Šeliga vysvetlil, že premiér Heger požiadal o politickú podporu, a preto pustili materiál súdnej mapy na vládu. šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš sa zase ministerky Kolíkovej pýtal, kedy chce prísť napríklad s legislatívnym znením v súvislosti so správnymi súdmi.

OĽANO podporuje podľa Šipoša reformy, ministerka však podľa neho zlyhala. „Ministerka si nesplnila ‚domáce úlohy‘ na rozdiel od ostatných ministrov, ktorí rokovali so stranami, kým sa nedostali k dohode, aby s čistým svedomím mohli podporiť ich reformy. Ministerka tu zlyhala, je ohrozených viac ako 500 miliónov eur plánu obnovy. Pýtame sa, kedy chce vyrokovať všetky veci, ktoré nie sú vyrokované,“ vyhlásil s tým, že budú čakať, či bude Kolíková ochotná rokovať a prijímať kompromisy. „Nemôže to byť len o tom, že si niečo nakreslí, povie, a ide s tým strmhlav do parlamentu a potom to bude hádzať na nás,“ dodal Šipoš.

Remišová: Reforma o správnych súdoch nie je pripravená

Šéfka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová vyhlásila, že spôsob, akým bola pripravovaná reforma súdnej mapy a samotná súdna mapa, vyvoláva mnohé otázniky. „Aj na mimoriadnej koaličnej rade bolo konštatované, že súdna mapa má momentálne v parlamente podporu 19 hlasov poslancov strany SaS. Všetky pripomienky je treba dorokovať,“ uviedla po rokovaní vlády. O návrhu hovorí ako o polotovare. „Sklamalo ma, že sa vyvíja tlak na koaličných partnerov aj poslancov tým, že treba splniť míľnik. Ale ten míľnik nebude splnený, pretože reforma o správnych súdoch nie je pripravená.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Igor Matovič

Zdroj: eReport/tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pellegriniho poslankyňa vyzvala: Kolíkovej experiment treba zastaviť!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti