eReport.sk
minister vnútra Roman Mikulec
Roman Mikulec Foto: tasr

Pčolinský šokuje: Mikulec chce vylúčiť neočkovaných z volieb! Minister mu poslal drsný odkaz

Vylúčia neočkovaných z volieb? Peter Pčolinský zo Sme rodina znova zaútočil na ministra vnútra Romana Mikulca, ktorému už dlhšie nevie prísť na meno. Tentokrát mu vyčíta návrh novely zákona o volebnom práve. Podľa Pčolinského umožní vylúčiť z volieb všetkých neočkovaných. Mikulcov rezort reaguje, že nič také v legislatívnom návrhu nie je a do zákona pridáva iba administratívny postup.

S naliehavou správou sa na svojom profile obrátil na fanúšikov zákonodarca hnutia Sme rodina Peter Pčolinský v utorok poobede. „Prosím o zdieľanie!!! Minister vnútra Roman Mikulec predložil na rokovanie návrh zákona, ktorý upravuje volebne pravidlá. Dobre si prečítajte tento odsek, ktorý podľa môjho názoru umožňuje vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní,” napísal na sociálnej sieti poslanec s tým, že “Mikulec musí odstúpiť”.

Mikulec: Pridávame len administratívny postup

Pčolinský k statusu pripojil aj samotný návrh, ktorý predkladá minister vnútra Roman Mikulec. „Orgány verejného zdravotníctva sú na účely vyznačenia prekážky práva voliť podľa § 4 povinné oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému sa zákonom ustanovilo obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, a to v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb a v deň konania volieb,” píše sa v návrhu.

Mikulcov rezort však odmieta, že by novela zákona o volebnom práve menila pravidlá pokiaľ ide o prekážky vo výkone tohto práva. Argumentuje, že do zákona len pridáva administratívny postup vyznačenia prekážky v zozname voličov, ktorý v ňom chýbal. Ministerstvo dodáva, že všetko ostatné platí rovnako.

Zostáva to, čo platí už 30 rokov

„To, ktorí voliči predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a všetkých občanov, ustanovuje osobitný predpis, ktorým je zákon na ochranu verejného zdravia. Novela volebného zákona v žiadnom prípade nesprísňuje, ani nepoľavuje, teda žiadnym spôsobom nemení pravidlá zaužívané v Slovenskej republike viac ako 30 rokov,” uviedla hovorkyňa vnútra Barbara Túrosová.

Sme rodina prekáža Mikulec na svojom poste:

  1. predseda hnutia Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár
  2. Roman Mikulec (OĽaNO)

Dodala, že Pčolinský si mohol predtým ako napísal status najskôr tieto informácie preveriť priamo na ministerstve. „Mrzí nás, že koaličný poslanec preferuje možnosť štyroch červených výkričníkov miesto toho, aby si najprv sám preveril všetky skutočnosti a informoval sa o obsahu pripravovanej novely zákona tak, aby verejne nešíril dezinformácie s cieľom, ktorý je už viac ako očividný,” dodala Túrosová.

Kresák: Novela nie je v súlade s ústavou

Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva však nie je podľa ústavného právnika a bývalého politia Petra Kresáka v súlade s ústavou. Naznačil, že ministerstvo vnútra mohlo nájsť aj menej invazívne riešenie, ktoré by nepripravilo občanov nachádzajúcich sa v karanténe alebo domácej izolácii o ich aktívne volebné právo.

„Zjednodušene možno povedať, že novela sa snaží dosiahnuť, aby karanténa alebo izolácia v domácom prostredí nariadená ministerstvom zdravotníctva alebo úradom verejného zdravotníctva bola automaticky vnímaná ako prekážka práva voliť, a teda dôvodom na obmedzenie (neuplatnenie) aktívneho volebného práva občanov,” tvrdí Kresák.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport