eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Mikulcov návrh vyvoláva búrku. Smer: Minister Mikulec by rád ovládal aj všetkých voličov!

AKTUALIZOVANÉ – Strana SaS je pripravená na diskusiu o hľadaní možností, ako umožniť voliť aj občanom nachádzajúcim sa v karanténe. Opozičný Hlas-SD odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra (MV) SR. Hovorí o obmedzovaní základného práva ľudí slobodne voliť. Smer-SD tvrdí, že minister vnútra Roman Mikulce (OĽANO) “by rád ovládal aj všetkých voličov.” Strany tak reagovali na návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

“Nechceme nikoho obmedzovať na jeho volebnom práve, a preto si myslíme, že o tejto téme by mala najskôr prebehnúť široká verejná diskusia. S otvorením volebného zákona by sme však zároveň radi konečne doriešili zjednodušenie voľby zo zahraničia či zavedenie dvojkolovej voľby pre budúcoročné komunálne a regionálne voľby,” uviedol podpredseda SaS a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Hovorí o kľúčovej zmene tohto volebného obdobia.

Pandémia má vplyv na všetko. Poznačí aj právo občanov voliť si svojich zástupcov?

  1. minister vnútra Roman Mikulec
  2. Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021.

Hlas-SD tvrdí, že rozumie potrebe ochrany verejného zdravia, očakáva však odbornú diskusiu a posúdenie situácie kompetentnými orgánmi. Navrhovaná zmena legislatívy podľa strany vyvoláva otázniky. “Preto veríme, že štát zabezpečí adekvátnou cestou ústavou garantované volebné právo pre všetkých svojich občanov a nebude takýmto spôsobom deliť ľudí na dve kategórie. Siahať na volebné právo jednotlivca je neprípustné,” podčiarkla strana. Hovorí o povinnosti vlády postarať sa o to, aby volebné právo každého občana bolo zabezpečené aj počas pandémie.

“Minister vnútra Mikulec, ktorý má na špagátiku policajného prezidenta Kovaříka, by rád ovládal aj všetkých voličov. Iba tak sa dá vysvetliť jeho absurdný návrh zákona, ktorý neočkovaným de facto odoberá ich volebné právo. Strana Smer-SD zásadne odmieta takéto obmedzovanie volebného práva občanov SR. Zároveň sa pýtame sa, čo tam Mikulec po toľkých prešľapoch a osobných zlyhaniach ešte robí!?” – sprostredkoval stanovisko opozičnej strany Smer-SD, šéf jej tlačového oddelenia Ján Mažgút.

MV SR v reakcii na viaceré interpretácie navrhovanej novely tzv. volebného zákona zdôraznilo, že sa ňou nemenia pravidlá, pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva. Reagovalo tak aj na tvrdenie poslanca Sme rodina Petra Pčolinského, ktorý napísal, že novela umožní vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní. Rezort hovorí o šírení dezinformácií.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport