eReport.sk
Päť rokov od Chovancovej brutálnej smrti.
Zábery zo "zásahu" belgickej polície voči Jozefovi Chovancovi na letisku. Zdroj: tasr

Kmec pre eReport: Uplynie päť rokov od Chovancovej brutálnej smrti! Je čas na jej riadne vyšetrenie

Päť rokov od Chovancovej brutálnej smrti. Čoskoro uplynie päť rokov od smrti slovenského občana Jozefa Chovanca na letisku v belgickom Charleroi. Chovanec bol podľa neskôr zverejnených vizuálnych záznamoch spacifikovaný miestnou letiskovou políciou, s ktorou sa dostal do konfliktu. Tá, avšak pri svojom zásahu použila neprimeranú silu a na následky toho slovenský občan neskôr zomrel. Nadchádzalo vyšetrovanie prostredníctvom miestnej prokuratúry. Tá prišla so šokujúcim tvrdením, že si Chovanec spôsobil zranenie a následnú smrť sám!

Kmec podal návrh na uznesenie Národnej rady

Opozičná strana Hlas-SD sa s týmto tvrdením rozhodne nestotožňuje. Prostredníctvom jej poslanca Národnej rady Petra Kmeca, ktorý podal návrh na uznesenie NR SR žiada európske inštitúcie a belgickú prokuratúru na riadne vyšetrenie tohto brutálneho činu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (klub SaS).
  2. Päť rokov od Chovancovej brutálnej smrti.

Peter Kmec poskytol redakcii eReport i stanovisko, v ktorom opisuje dôvody i kroky, ktoré ako poslanec i strana Hlas v súvislosti s týmto prípadom využijú: „Strana Hlas-SD cezo mňa podala návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky. K smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý počas brutálneho zásahu belgickej polície zomrel v roku 2018 na letisku Charleroi.“

Šokujúce rozhodnutie belgickej prokuratúry

Vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca prebiehalo sporne a za akýmsi rúchom tajomnosti. Verejnosť na Slovensku, ani mnohí politici, či kompetentní neboli o žiadnych krokoch riadne informovaní. O to viac každého šokovalo rozhodnutie belgickej prokuratúry. Peter Kmec pre eReport ďalej hovorí: „Od vtedy prebiehalo vyšetrovanie. V polovici januára tohto roku rozhodla belgická prokuratúra, že za tento brutálny čin nebude nikoho stíhať.“

Päť rokov od Chovancovej brutálnej smrti

My sme sa v Národnej rade rozhodli, že strana Hlas bude iniciovať podanie návrhu na uznesenie, aby sme vyzvali našich ústavných činiteľov, aby využili všetky diplomatické a právne prostriedky,aby vyzvali belgickú vládu i európske inštitúcie, aby sa tomuto prípadu viac venovali. Predovšetkým z pohľadu Európskeho parlamentu, aby vyslal monitorovaciu misiu, ktorá by dohliadala na aktivity belgických vyšetrovacích orgánov,“ popisuje Kmec dôvody podania uznesenia.

Zdroj: yt/

Opozičný poslanec v stanovisku pre eReport hovorí: „V auguste 2020 sa dostalo do médii video, kde je vidno tento brutálny zásah, podľa viacerých lekárskych posudkoch, došlo k duseniu občana Slovenska belgickými zložkami, ktoré jednoznačne dokazujú, že mali byť príčinou úmrtia Jozefa Chovanca. To belgická prokuratúra odmieta. Je tam veľa nezrovnalostí. Myslíme si, že pomocou tohto uznesenie by mohlo a malo pritiahnuť pozornosť európskych inštitúcii, aby sa k tejto kauze oveľa viac venovali,“ dodáva Peter Kmec z opozičnej strany Hlas-SD.

Čas na spravodlivý rozsudok?

„Uplynie 5 rokov od brutálneho zásahu voči pánovi Chovancovi, jeho rodina, blízki a celé Slovensko sa zatiaľ nedočkali spravodlivého rozsudku,“ píše sa v návrhu na uznesenie Národnej rady zo strany opozičného poslanca strany Hlas-SD Petra Kmeca.

Vdova o tom, či sa ubil na smrť sám

Na šokujúce rozhodnutie belgickej prokuratúry reagovala i samotná rodina nebohého Slováka: „Nesprávali sa k nemu ako k človeku, jeho život pre nich nemal žiadnu cenu. Celé sa to snažili zamiesť pod koberec. Mysleli si, že nebudem mať dosť peňazí ani energie, aby som to riešila. Ja som sa ale nevzdala,“ uviedla vdova po Jozefovi Henrieta Chovancová pre média.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kmec pre eReport: Uplynie päť rokov od Chovancovej brutálnej smrti! Je čas na jej riadne vyšetrenie

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti