eReport.sk
Päť rokov od Chovancovej brutálnej smrti.
Zábery zo "zásahu" belgickej polície voči Jozefovi Chovancovi na letisku. Zdroj: tasr

VIDEO Hlas-SD reaguje na šokujúce rozhodnutie v prípade J. Chovanca: Je to výsmech spravodlivosti!


Ubil sa na smrť sám? Prokuratúra z belgického mesta Charleroi neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, informuje spravodajca TASR v Bruseli. Podľa stanoviska prokuratúry, ktoré v utorok prevzal flámsky denník Het Laatste Nieuws, príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci za smrť tohto slovenského podnikateľa nenesú zodpovednosť.

Reakcia Hlas-SD

Na toto šokujúce rozhodnutie už zareagovala aj strana Hlas-SD:

„Strana Hlas-SD vyjadruje hlboké rozčarovanie z rozhodnutia belgickej prokuratúry o zastavení trestného stíhania proti páchateľom násilnej smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ku ktorej došlo na letisku Charleroi v roku 2018. Uniknuté video z policajného zásahu jasne ukazuje, že belgické silové zložky použili neúmerné donucovacie kroky vedúce k usmrteniu pána Chovanca.“

„Rozhodnutie belgickej generálnej prokuratúry v súvislosti s úmrtím slovenského občana preto považujeme za výsmech spravodlivosti. Belgické orgány zlyhali, sú zodpovedné za vraždu slovenského občana a Slovenská republika musí źiadať okamžité potrestanie vinníkov. Vyzývame ministra zahraničných vecí Káčera, aby konal a riešil túto bezprávosť. Je to právny precedens, ktorý je neospravedlniteľný a je fackou demokracie v Európe.“

Nepochopiteľné

Flámsky denník upozornil, že advokát vdovy po J. Chovancovi toto stanovisko považuje za nepochopiteľné a dúfa, že členov letiskovej polície napokon postavia pred súd.

O prípadnom ďalšom vyšetrovaní musí podľa verejnoprávnej televízie VRT rozhodnúť vyšetrujúci sudca. Ak to odmietne, právnik vdovy sa môže ešte odvolať. Až po skončení celého konania sa potom prípad vráti na súd, ktorý s konečnou platnosťou rozhodne, či bude v prípade niekto obžalovaný.

Zomrel po policajnom zásahu

Jozef Chovanec (38) zomrel v belgickej nemocnici 28. februára 2018 tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržaný bol v lietadle smerujúcom na Slovensko, lebo sa podľa očitých svedkov správal agresívne k členom posádky aj privolaným policajtom.

Príčinou smrti Jozefa Chovanca boli silné nárazy hlavou o stenu, ktoré mu spôsobili edém mozgu, vyplynulo z expertného posudku belgických lekárov, ktorý bol zverejnený vlani v marci. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca u neho vyvolala až injekcia podaná privolanými zdravotníkmi, ktorí sa ho snažili upokojiť po tom, ako si v zadržiavacej cele ubližoval.

Vdova o tom, či sa ubil na smrť sám

„Nesprávali sa k nemu ako k človeku, jeho život pre nich nemal žiadnu cenu. Celé sa to snažili zamiesť pod koberec. Mysleli si, že nebudem mať dosť peňazí ani energie, aby som to riešila. Ja som sa ale nevzdala,“ uviedla vdova Henrieta Chovancová pre Pravdu.

Spolucestujúci podľa nej vypovedali, že jej muž nebol agresívny, skôr dezorientovaný – akoby nevedel, kde sa v danej chvíli nachádza. Potvrdila, že v minulosti mal jej manžel mierne psychické problémy, no nedosahovali fázu, akú sme videli v Belgicku.

„Som presvedčená, že manžel zomrel už v policajnej cele a nie v nemocnici, kde ho potom previezli. Vyplýva to aj z odbornej analýzy, ktorú vypracoval belgický doktor Kris Permentier,“ uviedla v danom rozhovore Henrieta Chovancová.

Zdroj: ,TS Hlas-SD, tasr, Pravda, youtube

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Hlas-SD reaguje na šokujúce rozhodnutie v prípade J. Chovanca: Je to výsmech spravodlivosti!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne