eReport.sk
Igor Matovič. Foto: tasr

Parlamentné šachy s protiinflačným balíčkom. Rokovať o ňom budú ale – až ich bude dosť!

Protiinflačný balíček z dielne ministra financií a šéfa OĽANO Igora Matoviča bude zrejme ešte dlho rozdúchavať vášne. Poslanci v parlamente sa totiž uzniesli, že o ňom budú rokovať až v utorok na budúci týždeň.

O tzv. protiinflačnom balíčku, ktorý parlamentu vrátila prezidentka Zuzana Čaputová, majú poslanci Národnej rady (NR) SR hlasovať až o týždeň, v utorok (21. 6.) popoludní. Pre TASR to uviedol predseda klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že sa na tom dohodlo poslanecké grémium. Viacerí poslanci z OĽANO, ktorí by chceli hlasovať za prelomenie veta, by nemohli podľa neho prísť. Niektoré strany zatiaľ jasne nepovedali, ako budú pri vetovanom zákone hlasovať.

Názorová nejednotnosť naprieč koalíciou

Šipoš verí, že poslanci hnutia budú jednotní pri hlasovaní. „Včera sme mali klub, neuzavreli sme to, diskusia prebieha,“ povedal pre TASR. Nekonkretizoval však, koľkí poslanci OĽANO by nechceli podporiť prelomenie veta. Poslanci Sme rodina majú o svojom postoji podľa šéfa klubu Petra Pčolinského ešte rokovať. Takisto diskutujú aj štyria poslanci Za ľudí. SaS nebude podľa predsedníčky klubu Anny Zemanovej prelamovať veto prezidentky. Vetovaný zákon bol pôvodne naplánovaný v úvode programu schôdze. SaS je podľa Zemanovej za to, aby tento zákon nebol schválený. Podpredseda strany a minister školstva Branislav Gröhling vyhlásil, že schválením zákona zoberú poslanci financie mestám a obciam. „Mestá a obce sa starajú o naše najmenšie deti v materských školách, ktoré financujú,“ skonštatoval v stanovisku.

Mrzí ma, že prezidentka nás postavila pred nešťastnú voľbu: buď žiadna pomoc, keďže ak sa prelomí jej veto, balíček dá na ústavný súd a nik nevie, či a kedy sa pomoc k ľuďom dostane.

Miriam Šuteková, poslankyňa NRSR strany Za ľudí

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga nebude hlasovať za prelomenie veta. Na sociálnej sieti uviedol, že chce, aby sa v NR SR vyhovelo pripomienkam prezidentky. Jeho kolegyne z parlamentu zatiaľ svoj postoj nepovedali. Miriam Šuteková pre TASR uviedla, že v Za ľudí o tom diskutujú. „Mrzí ma, že prezidentka nás postavila pred nešťastnú voľbu: buď žiadna pomoc, keďže ak sa prelomí jej veto, balíček dá na ústavný súd a nik nevie, či a kedy sa pomoc k ľuďom dostane. Alebo oklieštená pomoc, hoci pracujúci ľudia si zaslúžia nižšie dane (daňový bonus) a rodičia vyššie prídavky,“ priblížila. Poslanci okolo lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho nebudú podporovať prelomenie veta. Pellegrini to ozrejmil na utorkovej tlačovej konferencii.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ministerstvo financií SR
  2. Matovič je najväčšou hrozbou pre demokraciu
  3. Bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a exporadca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.

Ani nezaradený poslanec Miroslav Kollár nepodporí prelomenie veta. Siedmi poslanci z ĽSNS budú za prelomenie veta, skonštatoval pre TASR poslanec Martin Beluský. Prezidentka vetovala balík v častiach týkajúcich sa opatrení, ktoré by mali byť účinné od januára 2023. Nespĺňajú podľa nej dôvody na skrátené legislatívne konanie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Parlamentné šachy s protiinflačným balíčkom. Rokovať o ňom budú ale – až ich bude dosť!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre