Inflácia najviac zasiahla priemysel, v iných sektoroch, naopak, rastú mzdy. Vyplynulo to zo Mzdového prieskumu 2022 personálnej spoločnosti Grafton Slovakia, ktorý realizovali v priebehu tretieho štvrťroka tohto roku vo všetkých krajoch SR. Zahŕňa viac ako 250 typových pracovných pozícií v siedmich segmentoch ekonomiky. Informovala o tom senior marketingová špecialistka spoločnosti Andrea Budzák.
Inflácia s rôznymi efektami
Dodala, že v oblasti informačných technológií (IT) a telekomunikácie je viac voľných miest ako kandidátov, predovšetkým skúsených. Mzdy tam na väčšine pozícií stúpajú. Firmy sa v tomto sektore snažia prechádzať na hybridný model s čiastočnou prácou v kancelárii. Veľký záujem je o skúsených DevOps inžinierov a s dopytom po vývojároch stúpa aj záujem o pozície testerov. Zamestnávatelia sú tiež viac naklonení outsourcingu, teda zabezpečeniu činnosti cez dodávateľa, alebo spolupráci s freelancermi, ktorí sú spravidla nezávislí, uviedla spoločnosť.
Prudký nárast miezd
Inžiniering a výroba sú špecifické zase prudkým nárastom miezd a tlakom na pracovné výhody. „V rámci tohto sektora aj naďalej pretrváva dopyt po nekvalifikovaných aj kvalifikovaných zamestnancoch,“ uviedla Budzák.
Ide predovšetkým o pozície špecialistov zo strojárskeho, automobilového a elektrotechnického odvetvia. V oblasti výroby zaznamenáva personálna agentúra prudký dopyt po pracovníkoch z nižších výrobných pozícií, ako je operátor výroby, skladník, nástrojár, nastavovač, CNC operátor či kvalitár, ale tiež pozície v rámci elektrotechniky a údržby.
Mohlo by vás zaujímať:
V oblasti nákup a logistika sa stalo dôležitejším zamestnať skúsených kandidátov. Žiadané boli tiež medzinárodné skúsenosti v sektore a zvýšili sa aj jazykové nároky, predovšetkým na angličtinu, uviedla spoločnosť.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Paradoxný efekt? Inflácia najviac zasiahla priemysel, no v iných sektoroch rastú mzdy