eReport.sk
Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.
Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. Zdroj: tasr/ap

Lambrechtová v Litve: NATO musí robiť viac pre spoločnú bezpečnosť


NATO musí robiť viac pre spoločnú bezpečnosť s cieľom chrániť sa pred možnými krokmi Ruska a prezidenta Vladimira Putina. Povedala to v sobotu v Litve nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a Reuters.

„Bezpečnosť Litvy je aj bezpečnosťou Nemecka,“ povedala Lambrechtová na vojenskej základni Rukla, kde bol v sobotu slávnostne uvedený do služby veliaci štáb nemeckého vojenskej brigády. Tá bola do Litvy vyslaná v rámci posilnenia obrany východného krídla NATO.

Nemecká ministerka obrany pripomenula hrozby zo strany Ruska voči Litve, ktorá na hraniciach s ruskou enklávou Kaliningrad zavádza do platnosti sankcie Európskej únie, píše Reuters. Lambrechtová po slávnosti spolu s litovským ministrom obrany Arvydasom Anušauskasom navštívi spoločné cvičenie nemeckých a litovských vojakov.

Lambrechtová sa predtým v litovskom hlavnom meste Vilnius stretla s premiérkou krajiny Ingridou Šimonyté. Tá nemeckú ministerku ubezpečila o podpore pre nemeckých vojakov zo strany Litvy. „Vysoko si ceníme dlhodobý prínos Nemecka pre bezpečnosť nášho regiónu a záväzok výrazne zvyšovať počet nemeckých vojakov Litve,“ napísala Šimonité na Twitteri.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Závažné obvinenie
  2. Irán popravuje demonštrantov
  3. Rusko zadržiava na Kryme 180 politických väzňov
  4. Ingrid Brocková
  5. barbarský čin
  6. Boje na Ukrajine neutíchajú
  7. Ruský prezident Vladimir Putin

Nemecko má v Litve viesť bojovú brigádu NATO s 3000 – 5000 vojakmi, ktorej súčasťou bude veliaci štáb aj zásoby zbraní a munície. Prvý kontingent nemeckých vojakov do tejto pobaltskej krajiny pricestoval začiatkom septembra. Väčšina príslušníkov brigády však zostane v Nemecku a bude pripravená na prípadné nasadenie v Litve. Litva má spoločné hranice s ruskou enklávou Kaliningrad i s Bieloruskom, ktoré je spojencom Moskvy, píše DPA.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lambrechtová v Litve: NATO musí robiť viac pre spoločnú bezpečnosť

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne