eReport.sk
Ubytovňa v Gabčíkove slúžila aj ako karanténa pre ľudí ktorí prišli zo zahraničia kvôli vírusu Covid 19.
Ubytovňa v Gabčíkove slúžila aj ako karanténa pre ľudí ktorí prišli zo zahraničia kvôli vírusu Covid 19. Foto: tasr

Pár vyhral súd so štátom, ktorý viedol Matovič. Týka sa covidovej karantény: Cítili sme sa tam ako väzni!

Na začiatku pandémie panoval okolo karantén chaos. Ľudia v nich končili niekedy aj napriek tomu, že mali negatívny test na ochorenie Covid-19. Štát, presnejšie vtedajšia vláda vedená premiérom Igorom Matovičom (OĽANO), vtedy mimo iného vytvoril aj priestory, kde ľudia absolvovali štátne karantény. Potom od mnohých vymáhal peniaze za stravu. Voči týmto praktikám sa rozhodol postaviť jeden mladý pár, ktorý odmietol tieto poplatky za stravu zaplatiť. Prípad skončil na súde a mladý pár ho vyhral! Štát od páru vymáhal približne 600 eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Každý však musí prispieť!
  2. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
  3. Roman Mikulec (OĽaNO)
  4. Na ilustračnej snímke volebná urna pre voľby do VÚC (vľavo) a vpravo volebná urna pre komunálne voľby.
  5. Ubytovňa v Gabčíkove slúžila aj ako karanténa pre ľudí ktorí prišli zo zahraničia kvôli vírusu Covid 19.
  6. lieky, Merck, USA
  7. Na archívnej snímke z 29. apríla 2022 žena s ochranným rúškom na tvári proti šíreniu ochorenia COVID-19 kráča okolo grafitu s podobizňou bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu v Katlehongu východne od Johannesburgu.

Stravu im nosili pred dvere aj napriek tomu, že o ňu nemali záujem a jedlo si zabezpečovali vlastnou cestou. Faktom tiež je, že v tomto období sa na kvalitu stravy v predmetnej karanténe ľudia reálne sťažovali.

Do karantény sa dostali ešte v marci 2020

Do štátom nariadenej karantény sa mladý pár dostal na začiatku marca 2020. V Rakúsku boli pred príchodom na Slovensko 18 dní. V krajine však neboli na dovolenke, ale pracovne. Stanislav a Veronika boli umiestnení do zariadenia Akadémie Policajného zboru v Bratislave.

„Povedali nám, aby sme si vzali veci na dva až tri dni, no nakoniec sme tam zostali 26 dní. Nemohli sme vôbec opustiť ubytovanie,“ uviedol Stanislav Oceľ podľa RTVS. V karanténe museli ostať dlhšie aj napriek negatívnym testom, ktoré mali k dispozícii už po prvých dňoch.

Sudca konštatoval absenciu zmluvy

Sudca na pojednávaní v Brezne konštatoval, že ubytovacie zariadenie s ubytovanými nepodpísalo žiadnu zmluvu či dohodu na dodávanie stravy. Žalobca, teda rezort vnútra vedený ministrom Romanom Mikulcom (OĽANO), súdu nepredložil dôkazy dosvedčujúce, že mladý pár stravu aj odoberal.

Páru pomohla aj ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá sa vyjadrila, že „spôsob požadovanej úhrady nákladov bol v tomto prípade realizovaný v rozpore so zákonom“.

Štát môže prehrať ďalšie pandemické súdy

Podľa dostupných informácií prebiehajú súdne spory vo viacerých rovnakých, alebo podobných prípadoch. Ministerstvo vnútra, ktoré je v tomto prípade subjektom vymáhajúcim peniaze od občanov, na otázky ohľadom týchto súdnych sporov nereagovalo.

Cítili sme sa tam ako väzni. Zatvorili nás a nikto nám nedal žiadne informácie,“ priblížila ešte Veronika Sitarčíková.

Zdroj: rtvs


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pár vyhral súd so štátom, ktorý viedol Matovič. Týka sa covidovej karantény: Cítili sme sa tam ako väzni!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti