eReport.sk
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Foto: fb/romanmikulec13

Mikulec po verdikte Ústavného súdu SR: Zatiaľ sa občanom za izoláciu ospravedlňovať neplánujem!

Časti zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré sa týkajú karantény a izolácie, sú protiústavné. V stredu o tom rozhodol Ústavný súd (ÚS) SR. Sčasti tak vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej, ktorá žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie.

V nesúlade s ústavou je časť zákona, ktorá sa týka nariaďovania izolácie osobám mimo domáceho prostredia. Ide pritom o pozbavenie osobnej slobody. „Izolácia v zdravotníckom zariadení, prípadne v inom určenom zariadení v spojení s legálnou definíciou izolácie, ako aj absencia procesnoprávnych záruk osobnej slobody, viedli ÚS k záveru o nesúlade s ústavou. O rozhodnutí informovali predseda ÚS Ivan Fiačan a sudca spravodajca Martin Vernarský.

Patakyová: Ide o významné rozhodnutie

Za protiústavné označil ÚS aj napadnuté ustanovenia v častiach o karanténnych opatreniach. Podľa jeho zistení „právny poriadok pre prípad karantény ako pozbavenia osobnej slobody nedostatočne určuje zákonné medze uvedeného základného práva a neposkytuje náležité procesné záruky“ vyplývajúce  z ústavy a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

 Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová rozhodnutie súdu privítala a označila ho za významné. „Ide o významné rozhodnutie, keďže Ústavný súd SR po prvýkrát od vypuknutia pandémie meritórne vyslovil nesúlad ustanovení zákona o ochrane verejného zdravia s ústavou,“ skonštatovala Patakyová.

Mikulec chce s ospravedlnením zrejme počkať

A čo na to minister vnútra Roman Mikulec z OLANO? Uviedol, že sa chce oboznámiť z rozhodnutím. Musíme sa s rozhodnutím zoznámiť a potom uvidíme čo ďalej,“uviedol, s tým, že sa za zavedenie izolácie či karantény zatiaľ ospravedlňovať neplánuje.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár (Sme rodina).
  2. Minister vnútra Roman Mikulec.
  3. Cestovanie do Talianska počas pandémie nového koronavírusu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikulec po verdikte Ústavného súdu SR: Zatiaľ sa občanom za izoláciu ospravedlňovať neplánujem!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti