eReport.sk
Načisto sme sa zbláznili?
Pápež František celebruje omšu. Foto: tasr/ap

Pápež vyrukoval s obvinením: Myslím si, že Benediktova smrť bola inštrumentalizovaná!

Pápež vyrukoval s obvinením. Svätý Otec František v nedeľu obvinil niektoré kruhy v katolíckej cirkvi, že zneužívajú smrť emeritného pápeža Benedikta XVI. na živenie fám o rozdelení v cirkvi i na kritiku pontifikátu jeho nástupcu v pápežskom úrade.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Opakovane sa mal dopustiť sexuálneho zneužívania
  2. Silné gesto pápeža!
  3. Pápež František počas stretnutia s obeťami náslia z východného Konga.
  4. Jozef Dravecký počas rozhovoru v septembri 2021.

Ako na základe správy agentúry AP informuje TASR, pápež to uviedol počas rozhovoru s novinármi na palube lietadla, ktorým sa so sprievodom vracal zo šesťdňovej apoštolskej cesty do Južného Sudánu a Konžskej demokratickej republiky (KDR).

Ľudia vraj chceli získať body pre svoju stranu

AP pripomenula, že v dňoch a týždňoch po smrti emeritného pápeža – zomrel 31. decembra 2022 – jeho dlhoročný osobný tajomník i niektorí konzervatívni kardináli vydali knihy, poskytli rozhovory či  glosy kritizujúce Františkovo pôsobenie na poste pápeža.

Tieto komentáre budili dojem, že emeritný a súčasný pápež stáli názorovo proti sebe. František však v nedeľu v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Dodal, že často spolu konzultovali a v názoroch sa zhodovali. „Myslím si, že Benediktova smrť bola inštrumentalizovaná,“ sumarizoval František. Vysvetlil, že niektorí „ľudia chceli získať body pre svoju stranu. A ľudia, ktorí inštrumentalizujú takého dobrého človeka, takého blízkeho Bohu…takíto ľudia nemajú morálku. Sú to ľudia, ktorí patria k strane, nie k cirkvi.“

Spomenul, ako emeritný pápež riešil sťažnosť

Aby František dokázal, že Benedikt stál nad takýmto vnímaním, pred novinármi spomenul, ako emeritný pápež riešil sťažnosť, ktorú naňho dostal v súvislosti s podporou právnej ochrany partnerstiev osôb rovnakého pohlavia v Argentíne.

Keď bol Jorge Bergoglio ešte len arcibiskupom v Buenos Aires,  podporil zákon, ktorý by ľuďom žijúcim v stabilných vzťahoch vrátane zväzkov osôb rovnakého pohlavia umožnil požívať dedičské a iné práva. Tento návrh podporil ako alternatívu k návrhom na legalizáciu homosexuálnych manželstiev v Argentíne – ako je známe, katolícka cirkev vystupuje je proti nim.

Benedikt XVI. mal zavolať špičkovým teológom

František v nedeľu prezradil, že „ktosi, kto sa považoval za veľkého teológa, oznámil jeho postoj k zákonu do Vatikánu. Vtedajší pápež Benedikt XVI. sa však „nezľakol“: zavolal štyrom špičkovým teológom a požiadal ich, aby celú kauzu posúdili. „Vysvetlili mu to, a tým sa to uzavrelo,“ povedal František. „Toto je historka, ktorá má ukázať, ako pápež Benedikt konal, keď došlo k sťažnosti,“ objasnil František.

Podľa agentúry AFP František v rozhovore neuviedol žiadne mená, ale Benediktov tajomník Georg Gänswein vydal po jeho smrti knihu a poskytol médiám rozhovory, v ktorých hovoril o napätí medzi bývalým pontifikom a Františkom.

Gänswein opísal najmä údajné Benediktovo zdesenie z Františkovho rozhodnutia týkajúceho sa tradičnej latinskej omše. František však v nedeľu uviedol, že emeritný pápež „nebol rozhorčený“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež vyrukoval s obvinením: Myslím si, že Benediktova smrť bola inštrumentalizovaná!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti