eReport.sk
Pápež František počas stretnutia s obeťami náslia z východného Konga.
Pápež František počas stretnutia s obeťami náslia z východného Konga. Foto: tasr/ap

Pápež požiadal Boha o zľutovanie: Možno premení srdcia tých, čo páchali surové zverstvá

Pápež požiadal Boha o zľutovanie a odsúdil surové zverstvá v Konžskej demokratickej republike (KDR). Faktom je KDR je najväčší katolícky štát Afriky, ktorý drancujú desiatky ozbrojených skupín.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pápež prijal našich biskupov!
  2. Opakovane sa mal dopustiť sexuálneho zneužívania
  3. Silné gesto pápeža!
  4. Jozef Dravecký počas rozhovoru v septembri 2021.

Pápež František v stredu popoludní v Konžskej demokratickej republike (KDR) odsúdil „surové zverstvá, ktoré vrhajú hanbu na celé ľudstvo“ a stali sa vo východnej časti tejto africkej krajiny. Krátko predtým si v hlavnom meste Kinshasa vypočul svedectvá obetí konfliktu. TASR informuje podľa agentúry AFP. 

Pripomenul biblický verš z Knihy Genezis

Pápež počas druhého dňa návštevy v KDR vyzval ľudí, ktorí „plienia, pustošia a destabilizujú“ tento nepokojný región, aby zložili zbrane. „Obohacujete sa nezákonným využívaním majetku tejto krajiny a surovým obetovaním nevinných ľudí,“ povedal František. „Počúvajte nárek ich krvi,“ pripomenul biblický verš z Knihy Genezis.

Požiadal potom Boha o zľutovanie. „Možno premení srdcia tých, čo páchali surové zverstvá, ktoré vrhajú hanbu na celé ľudstvo,“ dodal František. KDR je najväčší katolícky štát Afriky. Jeho východnú časť bohatú na nerasty už desaťročia drancujú desiatky ozbrojených skupín. Povstalecká skupina M23 od konca roka 2021 obsadila provinciu Severné Kivu, čo prinútilo státisíce ľudí ujsť zo svojich domovov.

Vypočul svedectvo štyroch obetí násilia

Krvavé útoky sú pripisované aj Spojeným demokratickým silám (ADF), ktoré spolupracujú s Islamským štátom (IS). Jedným z nich bol výbuch bomby v kostole v januári, ktorý usmrtil 14 ľudí.

Pápež si v stredu popoludní vypočul svedectvo štyroch obetí násilia a opísali mu spôsoby mučenia – od zohavovania po znásilnenie. Šestnásťročný Ladislas Kambale Kombi opísal, ako mu otca rozsekali na kusy a matku uniesli.

Nútili nás jesť kukuričnú kašu s mäsom zo zabitých mužov.

Povedal obeť násilia v Kongu.

Ďalšiu obeť Emeldu M’karhunguluovú militanti tri mesiace zadržiavali ako sexuálnu otrokyňu. „Nútili nás jesť kukuričnú kašu s mäsom zo zabitých mužov,“ uviedla. František vyhlásil, že príbehy „neľudského“ násilia ho šokovali. „Vaše slzy sú mojimi slzami,“ dodal 86-ročný pápež. Povedal tiež, že vojnu „rozpútava neukojiteľná chamtivosť po surovinách a peniazoch, čo vedie k weaponizovanej ekonomiky a vyžaduje si nestabilitu a korupciu“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež požiadal Boha o zľutovanie: Možno premení srdcia tých, čo páchali surové zverstvá

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti