eReport.sk
Pápež posiela posolstvo z nemocnice
Pápež František. Foto: tasr/ap

Poľský arcibiskup Dziega odstúpil po krytí sexuálneho zneužívania

Pápež František prijal rezignáciu poľského arcibiskupa Andrzeja Dziegu obvineného z krytia sexuálneho zneužívania neplnoletých osôb kňazmi. Oznámil to v sobotu Vatikán. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Dziega, 71-ročný štetínsky arcibiskup, „sa stiahne na dôchodok“, uviedol v oznámení apoštolský nuncius, čiže diplomatický vyslanec zastupujúci Svätú stolicu v Poľsku. Poľské médiá už dlho informovali o obvineniach z ľahostajnosti a krytia pedofilov v katolíckej cirkvi. Webová stránka denníka Gazeta Wyborcza napísala, že výsledky dvoch interných cirkevných súdnych procesov už poslali do Ríma. Je to nová fáza v prípadoch pedofílie, ktoré otriasli Poľskom.

Mohlo by vás zaujímať:

František si boj proti sexuálnemu násiliu v cirkvi postavil do popredia svojho pôsobenia v pápežskom úrade. Po množstve ďalekosiahlych škandálov trvá na prístupe „nulovej tolerancie“ voči sexuálnemu zneužívaniu neplnoletých kňazmi.

Duchovní a zamestnanci cirkvi musia nahlasovať prípady zneužívania, ale keď sa čokoľvek prezradí pri spovedi, je to stále pokladané za súkromné. Aktivisti za práva obetí žiadajú väčšiu spravodlivosť.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľský arcibiskup Dziega odstúpil po krytí sexuálneho zneužívania

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre