eReport.sk
Cecilia Gentiliová. Zdroj: TASR

Pobúrení americkí veriaci: Z pohrebnej omše transrodovej aktivistky v ikonickej katedrále nechutný škandál


Úmrtie človeka so sebou vždy prináša istú traumu, ktorá sa prenáša aj na jeho pohreb. Traumu z pohrebu zrejme nemali príbuzní a priatelia transrodovej aktivistky a herečky Cecilie Gentiliovej, ktorí prišli na pohrebnú omšu do Katedrály sv. Patrika, ktorá je miestnou architektonickou pamätihodnosťou v poburujúcom oblečení, čím vyvolali ostrú kritiku u veriacich.

Omša za katolíka pre zarytú ateistku

Arcidiecéza v New Yorku v pondelok odsúdila konanie pohrebnej omše za známu transrodovú aktivistku a herečku, pričom vyjadrila najmä rozhorčenie nad „škandalóznym správaním“ smútočných hostí. Omša za Ceciliu Gentiliovú bola odslúžená minulý štvrtok v Katedrále sv. Patrika na Manhattane v New Yorku a prilákala veľké publikum, informovala podľa TASR v pondelok agentúra AP. Katedrála sv. Patrika je architektonickou pamätihodnosťou Manhattanu a bola miestom pohrebov mnohých prominentných Newyorčanov vrátane senátora Roberta F. Kennedyho či záchranárov, ktorí zahynuli pri útokoch z 11. septembra 2001. Považuje sa za národnú katedrálu.

Mnohí smútiaci prišli na omšu v červených šatách s perím, sieťovaných pančuchách a čipkovaných závojoch či v inom na pohreb neobvyklom oblečení.

Televízia CNN

Priatelia a rodinní príslušníci Gentiliovej charakterizovali minulotýždňovú bohoslužbu ako „ikonickú“ a „historickú“, pričom organizátori pohrebu uvádzali, že Gentiliová bola prvou trans osobou, ktorá mala pohreb v Katedrále sv. Patrika. Televízia CNN uviedla, že mnohí smútiaci prišli na omšu v červených šatách s perím, sieťovaných pančuchách a čipkovaných závojoch či v inom na pohreb neobvyklom oblečení. Po tom, ako sa na sociálnych sieťach začali šíriť videá z pohrebnej omše a informovali o nej aj médiá, niektorí vplyvní katolíci a konzervatívne skupiny reagovali ostrou kritikou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zmenu podpísal ešte Lengvarský
  2. Muž sa tlačil do ženskej súťaže. Navrátilová to komentovala.
  3. Audiovizuálny fond

Správca katedrály Enrique Salvo sa tiež netajil svojím pobúrením a uviedol, že cirkevní predstavitelia nepoznali identitu zosnulej osoby, keď súhlasili s usporiadaním bohoslužby. Rodina a priatelia totiž žiadali o pohrebnú omšu za katolíka. Gentiliová síce vo svojej rodnej krajine Argentíne vyrastala v katolíckej rodine, ale v dospelosti bola zarytou ateistkou. Cecilia Gentiliová bola známa ako obhajkyňa iných transrodových ľudí, ako aj pracovníkov v sexuálnom priemysle a ľudí nakazených vírusom HIV. Podľa statusu na Instagrame zomrela 6. februára vo veku 52 rokov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pobúrení americkí veriaci: Z pohrebnej omše transrodovej aktivistky v ikonickej katedrále nechutný škandál

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre